Zlato z obráku patrí Ligetymu, Adam Žampa je dvadsiaty druhý

Ted ligety
Americký lyžiar Ted Ligety sa teší zo zlatej medaily v obrovskom slalome. Rusko, Soči, 19. februára 2014. Foto: SITA/AP Gero Breloer

ČERVENÁ POĽANA 19. februára (WEBNOVINY) – Favorizovaný Ted Ligety z USA sa stal víťazom stredajšieho obrovského slalomu mužov v rámci súťaží v alpských lyžiarskych disciplínach na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Ďalšie dve medailové priečky patrili Francúzom: druhý bol Steve Missillier, na bronzovej priečke klasifikovali Alexisa Pinturaulta. Z dvojice Slovákov na štarte – bratov Žampovcov – bol v stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane lepší Adam na 22. mieste, Andreas skončil 32.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Dvadsaťdeväťročný Američan Ligety si vybojoval druhú zlatú medailu na ZOH v kariére, predtým triumfoval v kombinácii pred ôsmimi rokmi v Turíne. Špecialista na obrovský slalom, ktorý má z majstrovstiev sveta dva najcennejšie kovy a k tomu aj 20 prvenstiev v rámci Svetového pohára v tejto najtechnickejšej disciplíne, zvíťazil v súčte oboch kôl s náskokom 48 stotín sekundy pred Missillierom.

„Tieto preteky som chcel vyhrať najviac zo všetkých. Cítil som veľký tlak, ale som rád, že som to zvládol. Je to moje druhé zlato po kombinácii v Turíne 2006, vtedy som však mal iba 21 rokov a bral to inak ako dnes,“ citoval informačný servis ZOH 2014 slová Ligetyho, ktorý sa stal prvým americkým mužským alpským lyžiarom v histórii s dvoma zlatými medailami na zimných olympijských hrách a zároveň aj prvým neeurópanom, ktorý vyhral obrovský slalom na ZOH.

Missillier sa katapultoval v stredu na striebornú pozíciu z 10. miesta po prvom kole. „Perfektný pocit. Je to prekrásny deň pre celý francúzsky tím. Stáť na pódiu vedľa Alexisa ma napĺňa hrdosťou,“ uviedol 29-ročný rodák z Annecy, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri trinásty v obrovskom slalome.

Olympijský bronz získal pri premiére na najväčšom sviatku športovcov spomenutý ďalší Francúz Pinturault (+0,64), obhajca zlata v „obráku“ z Vancouveru 2010 Carlo Janka zo Švajčiarska skončil trinásty (+1,75).

Vedúci muž Svetového pohára a ďalší ašpirant na vzácny kov v stredajšej súťaži Marcel Hirscher z Rakúska sa musel uspokojiť s nepopulárnou štvrtou priečkou. „Som zničený. Sneho nebol kvalitný, snažil som sa nájsť ideálnu stopu, ale nešlo to. Gratulujem Francúzom,“ vyjadril sa po pretekoch Hirscher. Tridsaťtriročný český veterán Ondřej Bank napokon obsadil 5. post, hoci po prvom kole senzačne figuroval na druhej pozícii za Ligetym.

Obrazom: Dvanásty deň na olympiáde v Soči

Z dvojice štartujúcich Slovákov obsadil 23-ročný Adam Žampa 22. miesto s odstupom 3,12 s na víťazného Američana. „Určite to bola moja najmenej vydarená jazda na olympijských hrách. V hornej časti trate som mal dobrý pocit, ale niečo tomu chýbalo. Následne som riskoval a šiel naplno, ale nestačilo to, nenabral som rýchlosť v správny čas. Nevyšlo mi to, nie som vôbec spokojný. Po mojej finálovej jazde som mal jednosekundové manko na tretie miesto, šiel som úplne naplno. Nepotrebujem byť pätnásty alebo dvadsiaty, chcel som ísť čo najlepšie. Vo štvrtok si dám úplné voľno, čaká ma ešte sobotňajší slalom. Cítim, že už sme v Soči dlho. Potrebujem načerpať sily, aby som mohol ísť v slalome na doraz,“ povedal Adam Žampa do mikrofónu RTVS po absolvovaní 2. kola, pričom po prvom kole bol na 20. mieste.

Jeho mladší brat Andreas skončil na 32. priečke (+6,33 s), čo znamenalo posun o štyri pozície v porovnaní s prvým kolom. „Druhá jazda bola o trochu lepšia ako prvá. Odstup na najlepších v nej bol oveľa menší, aj na trati som sa cítil lepšie. Škoda, že som tak nezašiel aj v prvom kole. Aj v druhom som však urobil pár chýb, takže nie som spokojný. Videl som aj jazdu Adama. Škoda, že mu to nevyšlo, po prvom kole mohol ísť do elitnej pätnástky. Na slalom sa teším. Nie som síce slalomár, ale pôjdem ho úplne naplno, ako sa len bude dať,“ zhodnotil Andreas Žampa.

V štartovej listine olympijského obrovského slalomu mužov bolo 109 pretekárov, z nich 72 klasifikovali v cieli.

ZOH 2014 – zjazdové lyžovanie – stredajšie výsledky:

Muži – obrovský slalom (1.+ 2. kolo): 1. Ted Ligety (USA) 2:45,29 min (1. kolo: 1:21,08 min / 2. kolo: 1:24,21 min), 2. Steve Missillier +0,48 s, 3. Alexis Pinturault (obaja Fr.) +0,64, 4. Marcel Hirscher (Rak.) +0,94, 5. Ondřej Bank (ČR) +1,00, 6. Matthias Mayer +1,05, 7. Benjamin Raich (obaja Rak.) +1,06, 8. Felix Neureuther (Nem.) +1,30,…22. Adam Žampa +3,12, 32. Andreas Žampa (obaja SR) +6,33

Viac k osobe Adam ŽampaAndreas ŽampaBenjamin RaichCarlo JankaFelix NeureutherMarcel HirscherMatthias Mayer