Zámok lásky s menom Castello di Amorosa

Zámok lásky s menom Castello di Amorosa
castellodiamorosa.com

Hrad je magickým miestom, ktoré vás prenesie do stredovekého Toskánska. Má osem podlaží, štyri z nich sú ppod zemou, 107 miestností, pričom každá je iná. Celý objekt má 11 242 štvorcových mestrov.

Z mesta Napa sme pokračovali smerom na sever diaľnicou Sv. Heleny do Calistogy. Naľavo od cesty vidieť tehlový plot so železnou bránou a cestu vedúcu hore svahom k viniciam a o kúsok ďalej sme zahliadli stredoveký taliansky zámok. Tento hrad je neuveriteľným architektonickým a vinárskym dielom jeho ctižiadostivého majiteľa Daria Sattuiho, ktorý sa narodil v San Franciscu v roku 1941 a je pravnukom sanfranciského vinára Vittoria Satuiho (V. Sattui Winery). Privítali nás pokojne sa pasúce ovce a sliepky kotkodákajúce v starodávnej vinici, nad ktorou sa vynímal veľkolepý novotaliansky zámok obkolesený vodnou priekopou a krásnymi horami.

Po ukončení školy Dario Sattui cestoval dva roky po Európe. Vtedy ho okúzlila stredoveká architektúra. Navštívil množstvo hradov, kláštorov, zámkov, sedliackych domov a vínnych pivníc, ktoré fotil a študoval ich architektúru. Vyzbrojený znalosťami a stredovekej architektúre a nadšením Sattui v roku 1993 zakúpil 70 hektárov viníc v Calistoge a o rok neskôr začal s výstavbou vinárskeho závodu Castello di Amorosa. Výstavba trvala 15 rokov. Rozhodnutý dosiahnuť úplnú autenticitu používal len ručne vyrobené materiály a rovnaké stavebné metódy, aké by použili pred 800 rokmi. Doviezol vyše 200 kontajnerov starovekých tehiel a kameňov z Toskánska ako aj 8000 ton miestneho kameňa. Všetky kamene vyše 15 rokov ručne opracovávalo 10 remeselníkov. Z celej Európy priviezli robotníkov, ktorí vyučovali pôvodné techniky výstavby hradov. Každé dvere, pánty a iné zariadenia v hrade sú vyrobené ručne. Dario Sattui minul len na materiálny 40 miliónov dolárov.

[captionid=“attachment_2158″align=“alignnone“width=“610″]castellodiamorosa.com[/caption]

Hrad je magickým miestom, ktoré vás prenesie do stredovekého Toskánska. Má osem podlaží, štyri z nich sú pod zemou, 107 miestností, pričom každá je iná. Celý objekt má 11 242 štvorcových metrov. Jeho súčasťou je aj vodná priekopa, spúšťací most, päť veží, vysoké obranné opevnenie, tajný únikový tunel pre kráľovskú rodinu, stajne, nádvorie, arkády, vonkajšiu pec na pečenie chleba, rytierska sála, kráľovský apartmán, väznica, mučiareň a neuveriteľné vinné pivnice. K hradu patrí aj funkčný kostol. V Kaplnke sv. Kataríny v Castello di Amorosa sa konajú omše každú nedeľu o 8:30 ráno.

Naša exkurzia sa začala na hlavnom nádvorí a po prehliadke nadzemných častí sme sa presunuli do vínnych pivníc s nádržami z nehrdzavejúcej ocele na primárnu fermentáciu. Sekundárna fermentácia, ako aj vyzrievanie, sa uskutočňuje v podzemných jaskyniach. Hrad má štyri podzemné poschodia využívané na vyzrievanie, ktoré sú prepojené potrubím v stenách. Prechádzajúc labyrintom pivničných podzemných jaskýň obsahujúcich tisíce fľaší, sudov a ukážok architektonických prvkov sme sa dostali do najväčšej podzemnej miestnosti. Ide o hlavnú vínnu pivnicu, ktorá je 52 metrov dlhá a má 40 krížových klenieb. Náš sprievodca Kerry každému nalial štedrý pohár vína. Bol to Cabernet Sauvignon, ročník 2008. Mladé víno s veľkým potenciálom.

[captionid=“attachment_2160″align=“alignnone“width=“610″]castellodiamorosa.com[/caption]

Posledná zastávka bola v ochutnávajúcej miestnosti. V pivniciach je celkovo osem oddelených miestností na ochutnávanie.

Zoznam vín, ktoré sme ochutnali:

2008 Chardonnay – Plné telo a silný buket s náznakmi opaľovaného dubu. Na jazyku cítiť tropické ovocie a silnú maslovú príchuť.

2005 IL Brigante , Cabernet Sauvignon / Merlot – Dymový akcent, vôňa vyšní, čierneho ovocia s náznakmi tabaku, ľahká bylinná chuť s prvkami vanilky. Na jazyku jemné s príjemnou dochuťou po červenom ovocí a pálenom dube.

2005 La Castellana – Vynikajúca toskánska zmes odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot a Sangiovese. Zaujala nás vôňa s náznakmi čierneho korenia a čerešní a dlhá, pretrvávajúca dochuť.

2005 IL Barone – Cabernet Sauvignon – Veľmi aromatické, elegantné a štruktúrované červené víno. Výnimočná kvalita, je dostupné iba vo veľmi obmedzenom množstve. Mimoriadny potenciál dlhodobého zrenia. Víno dozrievalo dva roky vo francúzskom dube. Plné a silné víno zaujímavo spája chuť čiernych olív, byliniek a veľkého množstva tanínov. Toto víno bolo medzi šiestimi vzorkami našim favoritom.

2007 La Castellana – La Castellana (Hradná pani) – elegantné, komplexné a hlboké víno doplnené veľmi jemnými tanínmi, ktoré mu dodávajú dlhú chuť a jemnosť.

2006 IL Passito – Reserve, Semillon, neskorý zber – Lahodne korenisté biele víno plné vôní. Mimoriadne osobité, výrazné stopy marhúľ a broskýň

Martin Biroš

16. augusta 2010

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Martin Biroš