Washington D.C.: Obamovo mesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Washington D.C.: Obamovo mesto
Hana Hajovská

Washington ako hlavné mesto Spojených štátov amerických do šablóny amerických miest veľmi nezapadá. Žiadne mrakodrapy, veľa oficiálnych budov, pamätníky, memoriály a nespočetné množstvo múzeí. A Biely dom. Hor sa objaviť toto umelo vytvorené mesto.

Ja som sa rozhodla stráviť vo Washingtone víkend mysliac si, že je to dosť. Nebolo. Ak zoberiete do úvahy kamarátsku povahu spoluobyvateľov v hosteli, množstvo obrovských múzeí a túžbu užiť si aj trochu nočného života, čas sa vám skráti tak, že si pripadáte, akoby ste len pred chvíľou prišli. Jedna naša známa však tvrdí, že za 2 dni obehla naozaj všetko. Ale to vám neodporúčame. To by ste už neboli pohodový turista, skôr štvanec na úteku. Takže pekne po poriadku.

História

Washington D.C.: Obamovo mesto
Hana Hajovská

Washington D.C. je hlavným mestom Spojených štátov amerických. Vznikol 16. júla 1790 a meno nesie na počesť Georga Washingtona. Americká ústava dovolila vytvoriť špeciálnu oblasť, ktorá bude permanentne slúžiť ako hlavné mesto Ameriky. Washington nie je súčasťou žiadneho iného amerického štátu a popri ostatných oficiálnych budov tu našlo domov aj 176 zahraničných ambasád. Populácia vo Washingtone sa šplhá iba na pol milióna, za prácou sem však dochádzajú ľudia z okolitých štátov.

Keďže Washington je v skutočnosti neveľké mesto, kde ľudia pracujú, ale trvalú adresu majú buď v Marylande alebo vo Virgínii, sobotu zavčasu ráno môžete nadobudnúť pocit, že je mesto úplne vyľudnené. Slabá doprava, málo domácich, samí turisti. I taký je Washington cez víkend.

Architektúra v hlavnom meste

Capitol je sídlo Kongresu a podľa zákona nesmie byť žiadna budova vo Washingtone vyššia, preto tu nenájdete žiadne mrakodrapy typické pre Spojené štáty. Je budovou, ktorá symbolizuje Washington, a kým Biely dom si všimnete iba vďaka tomu, že sú pred ním tlupy turistov, budova Kapitolu je pýchou tohto mesta. Ako turista máte možnosť ísť si pozrieť dovnútra návštevnícke centrum, nesmiete však priviesť žiadne potraviny a nápoje. Takže sme toto centrum preskočili. Bolo nám ľúto všetkého, čo sme len pred chvíľou kúpili v potravinách. Utešovali sme sa, že sa vrátime zajtra. Nevrátili. Nebolo kedy.

Biely dom

Washington D.C.: Obamovo mesto
Hana Hajovská

Bez fotky pred touto budovou, akoby ste ani v D.C. neboli. Sídlo samotného prezidenta, kam mieria kroky každého turistu vo Washingtone. Baracka Obamu tak ľahko neuvidíte, ak však vystihnete správny moment, môžete uvidieť a odfotiť prezidentovho psa, označovaného ako „prvého psa Spojených štátov amerických“. V roku 2007 bola budova Bieleho domu hodnotená v rebríčku obľúbených amerických architektúr na druhom mieste.

Memoriály

V hlavnom meste Spojených štátov amerických nájdete hneď niekoľko memoriálov pripomínajúce či už známe osobnosti z histórie Ameriky alebo vojakov a veteránov z vojen. A tak na svojej prechádzke nájdete Memoriál 2. svetovej vojny, vojny vo Vietname či Kórejskej vojny. Neprehliadnuteľnými sú Memoriál Abrahama Lincolna s obrovskou sochou samotného prezidenta vo vnútri a Memoriál prezidenta Jeffersona. Obe budovy pripomínajú grécke Pantheóny.

Horúčka (z) múzeí

Washington D.C.: Obamovo mesto
Hana Hajovská

Ako sme už viackrát spomenuli, Washington je známy svojimi múzeami, ktoré sú absolútne zadarmo, takže sa dokážete zabaviť celý deň a neutratiť pritom ani cent. Závisí len na vás a miere vášho vkusu, kam zamierite najskôr. A ak aj nie ste veľkým fanúšikom múzeí, určite si nenechajte ujsť „top“ – Museum of Natural History (v New Yorku platíte za vstup dvadsať dolárov, tu ho máte grátis) a Space and Air Museum. Ak ešte stále prahnete po ďalších je už vás či vás viac zaujíma americká história, umenie či kvety v botanickej záhrade. No garantujeme vám, že je toho oveľa oveľa viac.

Washingtonská panda

Symbolom Washingtonu je panda. Prvýkrát som si to všimla na lístku z metra, druhýkrát na magnetkách v suveníroch. Ako sme sa dozvedeli neskôr, v roku 172 prezident Nixon navštívil Čínu a touto návštevou sa otvorili diplomatické vzťahy medzi týmito dvomi národmi. Ako dar si prezident z Ázie doniesol dve pandy obrovské Hsing-Hsing a Ling-Ling. Bolo to presne 16. apríla 1972, čo sa dve pandy stali súčasťou Smithsonian National Zoo. Ešte v ten deň ich prišlo pozrieť asi 20 000 návštevníkov. K nim treba pripočítať milióny turistov, ktorí si návštevu pánd pripísali na svoj itinerár. Dnes ich však už v ZOO nenájdete. Ling-Ling zomrela v roku 1992, Hsing-Hsing sa dožila neuveriteľných 28 rokov a zomrela o 7 rokov neskôr.

Washington sa nachádza približne 4 hodiny od New Yorku, preto ak zoženiete lacnú letenku do Veľkého jablka, využite možnosť dobrého autobusového spojenia medzi týmito dvomi mestami a navštívte Obamu. Washington je úplne iný ako ostatné americké mesta. Presvedčte sa o tom na vlastnej koži.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať