Výlety do svetových metropol vás nemusia stáť ani cent

Výlety do svetových metropol vás nemusia stáť ani cent
SITA

Paríž, New York, Berlín, Madrid či Atény môžete navštíviť aj bez toho, aby ste siahli na celoročné úspory. Aplikácia „Cities in 3D“ ponúka nový zážitok pri spoznávaní sveta. Do zbierky teraz pribudol i Rím.

Cestovanie po svete vás už nemusí stáť ani cent. Vďaka novej verzii aplikácie Google Earth sa aj výraz „cestovať prstom po mape“ postupne stáva zastaralým. Možnosť vytvoriť trojdimenzionálne verzie jednotlivých budov, parkov i pamiatok a umiestniť ich na digitálnu mapu vo forme krátkeho videa začal Google poskytovať ešte v marci 2008. Program s názvom Cities in 3D (Mestá v 3D) ako prvé zdigitalizoval hlavné mestá východných štátov USA. Za uplynulé roky však k zbierke pribudli i obľúbené európske turistické destinácie ako Paríž, Amsterdam, Dublin, Kodaň, Valencia, Brusel či Benátky. Rovnakou rýchlosťou pribúdajú na 3D mape i americké mestá ako Detroit či Baltimore a trojrozmernej verzie sa dočkal i Disney World či pamätník 9/11 Memorial, ktorý dokončujú v New Yorku na mieste Ground Zero.

Šikovný program si pochvaľujú nielen domáci, ale hlavne turisti. Možnosť pozrieť si mesto v 3D forme ešte predtým, ako ho navštívite, síce skutočný výlet nevynahradí, ale je aspoň lákavou ochutnávkou, ktorá navyše uľahčí i následnú orientáciu v reálnom teréne. Uplynulý týždeň sa do zoznamu 3D miest zaradil i slnečný Rím. Jeho najčastejšie navštevované turistické časti ako Koloseum, Fontána Di Trevi, Pantheon, Španielske schody či vatikánske Námestie svätého Petra sú teraz dostupné i vo virtuálnej realite. Ak ste nestihli využiť posledné letné dni na dovolenku, vychutnajte si aspoň „prelet“ nad európskymi a americkými metropolami pri počítači.

30. augusta 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová