Vo Švajčiarsku sprístupnili najvyšší visutý most Európy

Vo Švajčiarsku sprístupnili najvyšší visutý most Európy
www.spiegel.de

Najvyšší visutý most Európy sa vznáša vo výške 3000 m.n.m nad švajčiarskymi Alpami a jeho stavba bola aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam dokončená v priebehu piatich mesiacov.

Vo Švajčiarsku uplynulý týždeň oficiálne otvorili najvyšší visutý most v Európe. Atrakcia, ktorá visí vo výške 3000 metrov nad morom, ponúka nádherné výhľady na okolité Alpy i horu Titlis.

[captionid=“attachment_4227″align=“alignright“width=“541″]www.spiegel.de[/caption]

Most s dĺžkou sto metrov vo švajčiarskych Alpách sprístupnili pri príležitosti stého výročia otvorenia lanovky Engelberg-Gerschnialp, ktorá svoju prvú jazdu absolvovala ešte v januári 1913. Turistom má podľa prevádzkovateľov pomôcť „zažiť výšku, rozľahlosť a majestátnosť hôr na vlastnej koži“.

„Najvyšší visutý most v Európe nám dovolí priviesť návštevníkov o niečo bližšie k Alpám a dovolí im vychutnať si ich majestátnosť z vyhliadkových plošín,“ uviedla agentúra pre cestovný ruch na svojich internetových stránkach.

[captionid=“attachment_4229″align=“alignright“width=“541″]www.spiegel.de[/caption]

Most bol zostrojený tak, aby odolal aj silným nárazovým vetrom, ktoré sú v takejto výške typické. Väčšinu materiálu na miesto stavby priviezla lanovka, na niektoré ťažké súčasti bola použitá i helikoptéra. „Konštrukčné práce vo výške 3041 metrov nad morom boli extrémnou výzvou a schopnosť dodržať časový plán stavby závisel najmä od počasia,“ uviedol hovorca lyžiarskeho strediska Titlis Engelberg Peter Reinle.

Most, s ktorého stavbou sa začalo ešte v júli tohto roka, by mal slúžiť aspoň jedno ďalšie tisícročie. „Most bol postavených na nasledujúcich tisíc rokov. Musí uniesť sneh aj ľad – to bola jedna z najväčších výziev. Udrží až 500 ton snehu,“ vysvetlil hovorca.

[captionid=“attachment_4231″align=“alignnone“width=“542″]www.spiegel.de[/caption]

„Je stopercentne bezpečný, je takmer nemožné z neho spadnúť,“ dodal Reinle. Most nad priepasťami vďaka transparentnej konštrukcii sľubuje zážitok, z ktorého sa nejednému návštevníkovi zakrúti hlava. „Bude to naozaj veľká atrakcia nasledujúce leto – ako adrenalínový zážitok nového druhu vo Švajčiarsku,“ myslí si hovorkyňa švajčiarskej agentúry pre cestovný ruch Ursula Beamish.

www.msnbc.com, www.spiegelonline.de

12. decembra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk