Veselí bušóvia sú agresívni len akože

Veselí bušóvia sú agresívni len akože
Folklór ako sa na fašiangové obdobie patrí. Kým u nás puritáni odpadávajú hrôzou, pri zmienke, že k tejto časti roka tradične patria kopy jedla, chľast a sexuálne pozdvihnutie, na juhu Maďarska v meste Moháč sa na veci pozerajú inak. Vladimír Kampf

Folklór ako sa na fašiangové obdobie patrí. Kým u nás puritáni odpadávajú hrôzou, pri zmienke, že k tejto časti roka tradične patria kopy jedla, chľast a sexuálne pozdvihnutie, na juhu Maďarska v meste Moháč sa na veci pozerajú inak.

Šup do masiek a hor sa akože preťahovať vrieskajúce baby. Alebo ich aspoň poriadne ohmatať. Bušó – tak tu hovoria mohutným maskám je neidentifikovateľný. Celý deň behajú v smradľavej ovčej alebo kozej kožušine a na hlavách majú ťažké drevené masky. V špičke ich je v meste niekoľko stoviek.

Zbili by ju

V minulosti mohli byť bušóvia len muži z rodín v ktorých mala táto tradícia tradíciu. 🙂 Ak by sa pod maskou skrývala žena, zbili by ju. 😀 Dnes sa za bušóv oblieka aj nežné pohlavie. Tie najodvážnejšie vydržia šesť dní pod hrubou kožušinou.

Bušó sendvič

Samozrejme, táto tradícia má aj iný význam. Vážnejší. Masky odháňajú zimu. Po nej príde jar a na jar sa prebúdza príroda a zvieratká sa pária. A zasa sme pri tom istom. V Moháči je v súčasnosti v móde bušó sendvič. To je jeden zozadu a druhý spredu. Ale, len náznakovo!

Pichať dievčatá

Majú obrovské biele plátené gate vypchaté slamou, kabáty z koží, na hlave rohy, okolo pása zvonce a v rukách veľké rapkáče, aby robili čo najväčší hluk, prípadne drevené vidly, aby mohli na ulici pichať dievčatá.

Chlipni Turci

Kedysi, keď Turci plienili kde mohli, usadili sa aj v Moháči. Miestnym vzali všetko. Obsadili ich domy, polia, pobrali im majetok, chlipne unášali ženy, deti na robotu a špeciálnu výchovu. Kto mohol, zutekal na ostrov, kde nebolo nič, iba močariny, les a občas aj riadna povodeň.

Rachot a hrmot

K utečencom pri ohni prišiel raz večer starý Šokác. Rozkázal pripraviť sa na boj, vyrobiť si hrôzostrašné masky z dreva a kožušín a pripraviť všetko, čo poriadne rachotí a hrmoce. Moháčania takto vymódení zaútočili na Turkov a tak ich vystrašili. Tí vzali nohy na plecia a v meste sa už viac neukázali. To je však len príjemná legenda. Mohlo to byť aj inak.

Naliati pálenkami

Inak, pod maskami nie sú žiadni super hrdinovia a neuveriteľní krásavci, ale celkom obyčajní chlapci a chlapi. Pod kožušinou a maskou je im príšerne horúco a sú naliati rôznymi pálenkami alebo presladeným vareným vínom.

Napriek všetkému sú masky bušóv neuveriteľne prívetivé, majestátne a krásne.

9. februára 2013

Najčítanejšie za 24 hod