Uhlie sa malo postupne vyradiť, vlani sa ho však na výrobu energie spálilo viac, upozorňuje mimovládna organizácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Uhlie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kapacita na spaľovanie uhlia za účelom výroby energie sa v roku 2022 zvýšila napriek globálnym sľubom o postupnom vyraďovaní paliva, ktoré je najväčším zdrojom skleníkových plynov v atmosfére.

Správa mimovládnej organizácie Global Energy Monitor poukazuje na to, že kapacita vlani narástla o 19,5 gigawattov, čo by dokázalo osvetliť okolo 15 miliónov domov.

Čína schválila nové projekty

Nové uhoľné elektrárne vznikli v 14 krajinách a osem oznámilo nové uhoľné projekty, pričom v oboch prípadoch dominovala Čína.

Do svojej elektrickej siete pridala Čína 26,8 gigawattov novej kapacity uhoľnej energie. Tiež schválila takmer 100 gigawattov nových projektov uhoľnej energie, ktorých výstavba sa pravdepodobne začne tento rok.

USA zatvorili uhoľné elektrárne

Európe, kde ruská invázia na Ukrajinu urýchlila prechod k alternatívnym zdrojom energie a suchá spôsobili komplikácie pre vodnú energiu, zaznamenala len veľmi malý nárast využívania uhlia.

V USA zase pristúpili k významným odstávkam, ktoré viedli k vyradeniu 13,5 gigawattov uhoľnej energie. Spojené štáty boli jednou zo 17 krajín, ktoré vlani zatvorili uhoľné elektrárne.

Na svete je takmer 2 500 uhoľných elektrární, čo predstavuje zhruba tretinu celkového množstva energetických zariadení na celom svete.

Na splnenie klimatických cieľov stanovených v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 musia bohaté krajiny odstaviť uhoľné elektrárne do roku 2030 a rozvojové do roku 2040, uvádza Medzinárodná agentúra pre energiu.

To znamená, že každý rok je potrebné vyradiť približne 117 gigawattov uholnej energie, ale v roku 2022 to bolo len 26 gigawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Global Energy Monitor