Veľký čínsky múr bude mať zónu vyhradenú pre graffiti

Veľký čínsky múr
SITA/AP

Jeden z najväčších symbolov Číny čaká moderná zmena. Zóna vyhradená pre graffiti má svetoznámu pamiatku ochrániť pred skazou.

Čínske úrady sa rozhodli vyjsť v ústrety početným návštevníkom Veľkého čínskeho múru, ktorí na stáročia starej pamiatke zanechávajú nevzhľadné odkazy. V časti svetoznámej pamiatky zriadia zónu pre graffiti, kde bude zanechávanie nápisov oficiálne povolené. Cieľom iniciatívy je chrániť 6700 kilometrov dlhú stavbu pred skazou.

Veľký čínsky múr
SITA/AP
Múr z 15. storočia, ktorého cieľom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi, ročne navštívi okolo desať miliónov turistov. Mnohí z nich majú potrebu do múru vyryť niekoľko slov na pamiatku. Počínanie, ktoré slávnu pamiatku ničí nielen z estetického hľadiska, je najvýraznejšie práve v oblasti Mu-tchien-jü. Ide o najzachovalejšiu a najpopulárnejšiu časť múru, ktorá leží asi 70 km od Pekingu, turisti tu však do kameňa aj napriek zákazom pravidelne vyrývajú svoje iniciály a odkazy v angličtine aj iných jazykoch.

Úrad pre správu Veľkého čínskeho múru sa rozhodol zakročiť nevšedným spôsobom. „Keďže turisti radi vyrývajú do múru rôzne slová, vytvoríme zónu vyhradenú pre graffiti ako nové vyhliadkové miesto v oblasti Mu-tchien-jü,“ uviedol jeden zo správcov.

Vyhradená zóna sa bude nachádzať v okolí veže číslo 14. Ak sa nápad osvedčí, neskôr by mali pribudnúť dve ďalšie oblasti. Denník China Daily spomína aj „elektronickú tabuľu pre graffiti“, o detailoch jej funkcie však zatiaľ mlčí.

Správcovia dúfajú, že ústupok voči turistom pomôže významnú pamiatku svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorá zabránila množstvu lúpežným nájazdom do impéria, v konečnom dôsledku ochrániť.

www.chinadaily.com.cn, www.bbc.co.uk

10. marca 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz