V najchladnejšej dedine sveta ortuť teplomera klesá na -70°C

V najchladnejšej dedine sveta ortuť teplomera klesá na -70°C
www.dailymail.co.uk

Obyvatelia ruskej dediny Ojmiakon, v ktorej poháre pri ľadových teplotách primŕzajú k perám a na toalety sa musí chodiť mimo domu, si na zimu na „póle chladu“ zvykli. Oficiálne najchladnejšia osada na svete má v zime priemerné teploty okolo -50°C, s rekordom -71,2°C.

[captionid=“attachment_4369″align=“alignright“width=“255″]www.dailymail.co.uk[/caption]

Zimné počasie dokáže okrem radosti z lyžovačiek a sánkovačiek priniesť aj mnohé problémy nielen na cestách. Svoje o tom vedia aj obyvatelia ruskej dediny Ojmiakon, ktorá dostala oficiálnu prezývku „pól chladu“. Dedina v republike Jakutsko, ktorá leží asi 5300 km východne od Moskvy, v januári bojuje s priemernými teplotami okolo -50°C a je známa ako najstudenšia trvalo obývaná osada na svete. Najnižšia teplota, aká tu kedy bola nameraná, klesla na -71,2°C.

Neodhrnuté cesty a chodníky sú pre obyvateľov Ojmiakonu len jednou z desiatok prekážok, ktoré musia denne prekonávať. Teploty, pri ktorých v písacích perách zamŕza atrament a poháre sa pri pití lepia na ústa, i napriek tomu ľudí neodradili. V dedine dnes býva okolo 500 ľudí, ktorí sa živia najmä rybolovom a chovom sobov. Keďže na zamrznutej pôde nič nerastie, domáci jedia najmä mäso z ulovených zvierat a pijú mlieko, ktoré im dodáva potrebné vitamíny. V dedine je jediný obchod, ktorý zásobuje potravinami celú dedinu.

Obyvatelia dediny si vychutnávajú len máloktoré vymoženosti moderného sveta. V jednoduchých chatrčiach sa kúri prevažne drevom a väčšina domácností má toaletu stále mimo domu. V dedine, v ktorej jediná škola zatvára, až keď teploty klesnú pod -52°C, majú ľudia problémy aj s pochovávaním zosnulých. Kvôli zamrznutej pôde prípravy na pohreb trvajú aj tri dni. Počas nich musia domáci najprv na niekoľko hodín rozložiť oheň. Na danom mieste potom po pár centimetroch kopú jamu, do ktorej ukladajú horúce uhlíky. Tento proces opakujú desiatky ráz, až kým hrob nie je dostatočne hlboký.

[captionid=“attachment_4370″align=“alignnone“width=“610″]www.dailymail.co.uk[/caption]

Dedina bola v 30. rokoch minulého storočia len zastávkou pre chovateľov, ktorí tu napájali svoje stáda pri neďalekých termálnych prameňoch. Sovietska vláda však hľadala miesto pre usídlenie kočovníkov, ktorých chcela udržať čo najďalej od hlavného mesta. Dedina leží vo výške 750 m.n.m a aj napriek ľadovým zimám sa počas letných mesiacov dočká teplôt okolo 25-30°C.

[captionid=“attachment_4371″align=“alignnone“width=“584″]www.dailymail.co.uk[/caption]

Ojmiakon leží dva dni cesty od mesta Jakutsko, ktoré bojuje s podobnými teplotami. Na rozdiel od dediny tu majú ľudia k dispozícii vysokú školu, divadlá aj múzeá a spojenie s okolitým svetom zabezpečujú dve letiská. Cestovné kancelárie, ktoré sa čoraz viac zameriavajú na vidiecku turistiku, zaradili do svojej ponuky aj najchladnejšie mesto a dedinu na svete. Pre dobrodruhov však ponúkajú varovanie – keď meškajú dodávky uhlia, elektrárne prestávajú fungovať a do piatich hodín zamŕza i voda v potrubí. Vtedy začína skutočný adrenalínový zápas.

www.dailymail.co.uk

23. januára 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk