V Južnej Kórei otvorili múzeum s parkom venované toaletám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

Na svete existujú múzeá zasvätené tým najzvláštnejším predmetom od penisov, cez obedáre, zlé umenie, ostnatý drôt, vlasy až po instantné rezancové polievky. Nedávno k nim pribudlo ďalšie múzeum spolu s tematickým parkom venované základným ľudským potrebám – múzeum v kórejskom Suwone oslavuje toalety.

Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

Múzeum s názvom Kultúrny park toaliet je pamiatkou venovanou bývalému starostovi mesta Suwon Simovi Jae-duckovi. Muž, známy aj pod prezývkou Mr.Toilet, sa podľa kolujúceho príbehu narodil matke priamo do záchodovej misy a záľuba v toaletách ho neopustila ani neskôr. Celý život propagoval lepší štandard verejných toaliet, napísal knihu Happy to Be With You, Toilet (Šťastný, že môžem byť s tebou, WC) a dokonca založil asociáciu venovanú záchodom vo svete World Toilet Association.

Mr. Toilet zomrel v roku 2009 na rakovinu prostaty. Tento rok v mestečku na jeho počesť otvorili múzeum venované jeho najväčšej záľube. Zasadili ho do bielej oválnej budovy v tvare záchodovej misy, ktorá mala slúžiť ako jeho obytný priestor, nakoniec v nej však našlo svoje sídlo múzeum. V budove nechýba ani jeho vlastná prepracovaná toaleta s priesvitnými dverami, ktoré stmavnú, keď WC niekto používa.

Bez názvu
Foto: www.bbc.co.uk

Múzeum sa do detailov zaoberá históriou toaliet, zahŕňa aj galériu s umením, ktoré inšpirovali toalety, nechýbajú ani zábavné fakty o ľudskom odpade či záhrada s čupiacimi sochami. Znaky pre WC v rôznych krajinách či suveníry venované záchodovým misám a tomu, čo do nich padá, sú už len doplnkom pre skutočných nadšencov.

Suwon je na svoje toaletové dedičstvo skutočne hrdý – v meste sa nachádzajú desiatky verejných toaliet navrhnutých známymi dizajnérmi a každý mesiac sa tu koná súťaž o najčistejšie verejné záchody.

„Ľudia väčšinou najintenzívnejšie premýšľajú práve vtedy, keď sedia na WC. Toalety nie sú len miestom, na ktorom čo najrýchlejšie dokončíte, čo treba. Zmenili sa na miesta, kde si umývate ruky, upravujete sa a zanechávate svoju myseľ aj telo čisté,“ vysvetlili zamestnanci múzea zvláštny kultúrny podtext toaliet.

https://www.youtube.com/watch?v=eNW8pJFLbrI

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať