V americkom Phoenixe vyrastie špirálová vyhliadková veža

V americkom Phoenixe vyrastie špirálová vyhliadková veža
www.archdaily.com

Veža sa bude šplhať do výšky 130 metrov a ponúkne nielen výhľad na celé mesto, ale aj nové kultúrne priestory.

Nad mestom Phoenix v štáte Arizona sa onedlho bude týčiť nová vyhliadková veža. O jej dizajn sa postará dánska architektonická spoločnosť BIG, ktorá nedávno zverejnila grafické návrhy. Špirálová veža sa bude šplhať do výšky takmer 130 metrov a ponúkne plochu 6500 metrov štvorcových, na ktorej nebudú chýbať reštaurácie, výstavné priestory, bary a obchody.

Na vrchol veže návštevníkov vyvezie výťah, nadol budú mať možnosť zostúpiť aj pešo. Hoci sa s výstavbou začne až v auguste tohto roka, veža si už teraz získala prezývku The Pin (špendlík, kolík). Mesto sa spolu s vežou postará o začiatok novej fázy rozvoja. Phoenix patrí k miestam s prevažne nízkymi budovami a stavbu tých výškových mesto doteraz nekompromisne odmietalo. Neuspel ani Donald Trump, ktorý tu v roku 2003 chcel postaviť nový hotel Trump International Hotel and Residences Phoenix a prispieť tak k rozvoju mesta. Keďže sa však hotel mal šplhať do výšky 60 metrov, mesto mu povolenie na stavbu neudelilo.

[captionid=“attachment_4332″align=“alignnone“width=“610″]www.archdaily.com[/caption]

Spoločnosť Novawest, ktorá má stavbu na starosti, chce z veže vytvoriť novú turistickú atrakciu pre návštevníkov a viacúčelový priestor pre obyvateľov mesta. Veža sa má stať priestorom na konanie svadieb, firemných večierkov a ďalších spoločenských podujatí. Sprístupnená by mala byť najneskôr v roku 2015, kedy sa vo Phoenixe bude konať ďalší Super Bowl.

www.telegraph.co.uk

8. januára 2013

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk