Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci
Ján Koščo

Uzbekistan kedysi predstavoval bránu medzi Čínou a západným svetom. Na hodvábnej ceste – v mestách ako Chiva či Samarkand – sa nachádzali skvosty orientálnej architektúry. Atmosféru otrokárskych karaván a barbarskej krutosti v púštnej oblasti môžete zažiť aj dnes.

Historické mesto Chiva sa nachádza pri turkménskych hraniciach uprostred púšte Kyzylkum, ďaleko od hlavného mesta Taškent. Dodnes si zachovalo atmosféru otrokárskych čias, keď na kolóny karaván za hradbami mesta číhali barbarské kmene, ktoré naháňali hrôzu.

Cesta do Chivy

Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci
Ján Koščo Ján Koščo

Cesta do Chivy je najrýchlejšia cez mesto Urgench, kam sa dá doletieť Uzbeckými aerolinkami z Taškentu. Raritou je „sovietska” trolejbusová linka, ktorá prepája tieto 35 kilometrov vzdialené lokality a ktorá vás vysadí priamo pri historických hradbách v Chive. Zachovalosť historického mesta obohnaného vysokými, asi 2 km dlhými obrannými hradbami, je unikátna a historická Chiva je aj na stredoázijské pomery neobvyklé miesto.

Za historickými hradbami

Prechodom cez niektorú zo štyroch mestských brán sa ponoríte do orientálnych uličiek a virvaru remeselníkov, obchodníkov, ľudí s ťavami i moslimských veriacich. Postupne sa pred vami rozprestrú vysoké minarety zdobené kachličkovými mozaikami, medresy, v ktorých sa voľakedy šírilo vzdelanie, alebo karavanserai, ktoré slúžili pre oddych a prenocovanie pocestných.

Trh s otrokmi a veliteľ tanku

Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci
Ján Koščo Ján Koščo

Strategická poloha na križovatke ciest karaván bola príčinou, prečo bol vychýrený trh s otrokmi v Chive najväčším v strednej Ázii. S otrokmi sa tu obchodovalo ešte začiatkom dvadsiateho storočia. Zdatný ruský otrok mal na chivskom trhu hodnotu štyroch tiav. Minarety a historické stavby sú zväčša prístupné pre turistov. Pri prehliadke sídla chivského chána Kukhna Ark, ktorého súčasťou bola mešita, mincovňa, zbrojnica, maštale, vezenie i hárem, sa ma domáci pán, ktorý tu pracoval ako sprievodca, opýtal: „Odkiaľ k nám prichádzate?” „Zo Slovenska,” odvetil som mu. „Áno, áno, Československo, to poznám, aj Prahu, aj Vysoké Tatry aj Karlove Vary, tam som chvíľu žil,” začal sa rozplývať starý pán. „Vy ste u nás žili? A kedy to bolo?” podnietil Uzbek moju zvedavosť. „Áno, žil som u vás v rokoch 1968 až 1970, bol som tam veliteľom tanku,” odpovedal mi hrdo starý pán. „Aha, tak ďakujem a dovidenia.” Rýchlo som sa rozlúčil s pánom okupantom aj keď on za to nemohol a asi dodnes nerozumie, čo jeho návšteva a pobyt v Československu znamenal pre nás. V Chive som strávil tri dni a vždy keď ma starý pán tankista zazrel, tak mi s milým úsmevom priateľsky zakýval.

Remeslá a svadobné páry

Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci
Ján Koščo Ján Koščo

Pri potulkách mestom nachádzame veľké množstvo remeselných dielní, v ktorých sa vyrábajú ozdobné predmety z dreva, spracúva hodváb alebo bavlna, šijú šaty, alebo tkajú koberce. Zachovali sa tu tradičné postupy výroby, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Historická Chiva je stále živé mesto s tradičným trhom a s mnohými turistickými lákadlami. Zaujímavosťou mesta sú prechádzky svadobných párov cez historickú časť mesta. Je to zaužívaný rituál mladých svadobčanov, ktorí sa v početnom sprievode so svojou rodinou zastavia v mešite na požehnanie a potom s tancujúcou družinou postupujú mestom až k svadobnej hostine.

Uzbecké víno a história

Uzbekistan – krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci
Ján Koščo Ján Koščo

Večer po zotmení dobre padne pohár uzbeckého vína pod nedostavaným minaretom Kalta Minor, ktorý je paradoxne najmohutnejším minaretom v meste. Pri nádhernom nočnom nasvietení historických stavieb v Chive sa nechávame opájať históriou. Snahy cárskeho Ruska o podmanenie Chivy siahajú až do 16. storočia. Keď bola Chiva zmietaná nájazdmi okolitých kmeňov, požiadal chivský chán o ochranu ruského cára Petra Veľkého. Cár trochu váhal, no v roku 1717 vyslal do Chivy 4000 ruských vojakov pod vedením princa Bekoviča. Lenže chivský chán medzitým stratil záujem stať sa vazalom cárskeho Ruska. Ruských vojakov pod zámienkou lepšieho pohodlia ubytoval v okolitých dedinách, počas noci ich dal do jedného pozabíjať a hlavu princa Bekoviča poslal na znak víťazstva svojmu rivalovi do Buchary. Uzbecké víno začínalo účinkovať, a tak aj my usíname v hoteli pri hradbách s nádejou, že dopadneme lepšie ako ruskí kolonizátori.

Chiva je živé mesto, plné usmievavých a milých ľudí. Kedysi sa tu obchodovalo s otrokmi, dnes vás tu vítajú s otvorenou náručou. Táto časť bývalého Sovietskeho zväzu má s Ruskom a jeho kultúrou len veľmi málo spoločného. Ľudia si tu žijú svoje príbehy, tešia sa z bežných vecí a snažia sa zmeniť svoj svet k lepšiemu. Ešte majú pred sebou veľmi dlhú cestu, nech teda na nej nestrácajú nádej.

Uzbekistan v kocke

Uzbekistan je štát v Strednej Ázii, ktorý býval súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosť získal v roku 1991. Je to najľudnatejšia krajina Strednej Ázie (27,5 mil. obyv.) s rozlohou 447 400 km2. Na západe a severe susedí s Kazachstanom, na východe s Kirgizskom a Tadžikistanom, na juhu s Afganistanom a Turkménskom. Hlavné mesto Uzbekistanu je Taškent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia