Ukričané čajky sú vraj mŕtve duše námorníkov

Mŕtve duše námorníkov
Patria k vode a žijú na celom svete. Lovia ryby, ale nepohrdnú ani tým, čím pohŕdajú ich ľudskí kolegovia – rybári bez krídel. Vladimír Kampf

Patria k vode a žijú na celom svete. Lovia ryby, ale nepohrdnú ani tým, čím pohŕdajú ich ľudskí kolegovia – rybári bez krídel.

Krídla vtákov sa vyvinuli z toho istého typu končatiny ako ľudské ruky, ale majú len tri prsty. Vtáky s pristrihnutými krídlami nemôžu lietať. Táto úprava je viditeľná a pierka im dorastajú. V zoologických záhradách si preto na nich vymysleli inú fintu. Stačí im amputovať jeden prst na jednom krídle a sloboda voľne vyzerajúcich vtákov je preč. Bez jedného prsta neudržia rovnováhu na lietanie a pri tom vyzerajú stále dobre.

Volavky

Napríklad volavky tak naďalej zostávajú elegantné brodivce. Rozpätie krídel môžu mať až 170 cm. Počas letu majú krk esovito zložený a pri lete natiahnuté nohy, ktoré prečnievajú za chvost.

Vladimír Kampf

Pri striehnutí na korisť majú títo trpezliví lovci krk stiahnutý, pri útoku ho rýchlo vystrú. Volavky sú nepriatelia rybárov. Považujú ich za škodcov a neradi ich vidia najmä pri násadách.

Čajky

Sú to vraj mŕtve duše námorníkov. Ukričaní sprievodcovia rybárskych lodí a žobráci z nábreží riek a morí dokážu byť poriadne drzí a dobiedzaví. Okrem toho, že sa spoliehajú na zvyšky od ľudí, dokážu si nájsť potravu aj na smetiskách, alebo sami lovia menšie zvieratá, najmä mladé vtáčatá.

Vladimír Kampf

Čajky inšpirovali aj hrdinu antických bájí Daidalosa, ktorý zostrojil pre seba a pre syna krídla z ich peria a spolu odleteli zo zajatia na ostrove Kréta. Vytúženej slobody sa však dožil iba otec Daidalos. Syn Ikaros neposlúchol a letel príliš vysoko. Jeho živicou zlepené krídla zničila slnečná páľava.

11. mája 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod