To pravé talianske - Sicília

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Sicília Foto: www.cityguidemedia.com

Ak máte radi adrenalín, nočný život, nekonečné nákupy, či naopak – posedenia pri káve, pieskové pláže, čisté more a pohodové vychádzky – Sicília vám to všetko naservíruje spolu s talianskym temperamentom.

Kto z vás by nechcel v tejto hektickej dobe zažiť chvíľku, kedy by sa čas úplne zastavil. A pritom stačí tak málo – navštíviť Sicíliu. Krajina dvoch tvárí ponúkne pre každého turistu to, čo si zažiada. Hlavným mestom Sicílie je Palermo, pre Európanov známejšie ako „rodisko mafie“. No najväčší ostrov v Stredozemnom mori toho ponúka omnoho viac.

Bez názvu
Foto: www.skveladovolenka.sk

Sicílčania sú bilingválny národ, teda rozprávajú dvoma jazykmi – sicílčinou a taliančinou. Sicílsky jazyk nie je iba dialektom taliančiny, je to samostatný románsky jazyk hrdých ostrovanov. Krajina je venovaná turistom, ktorí milujú to pravé letné. Stredomorské, horúce a veľmi suché počasie je typické hlavne pre letnú sezónu. V zime vás tu prekvapí príjemných 10°C. Najviac však asi poteší fakt, že od mája do septembra tu takmer vôbec neprší a v letnej turistickej sezóne sem prúdia horúce vetry zo Sahary.

Miesta, ktoré stoja za návštevu

Catania

Máte radi adrenalín? Potom nevynechajte pri svojej návšteve Sicílie mesto Catania, ktoré leží na úpätí slávnej sopky Etny. Pri pohľade na sopku vám aj po desiatykrát prejde mráz po chrbte. Na námestí Catanie stojí zvláštna fontána, ktorá upúta veľkým bielym obeliskom a slonom z čiernej lávy.

Etna

100%-ný adrenalín, stále aktívna a zároveň desiata najväčšia sopka sveta. Etna bola sídlom starovekého boha Vulkána. Samozrejme, výstup na samotný vrchol tejto kráľovnej Sicílie je nebezpečný, a preto aj zakázaný. Nenechajte si však ujsť obhliadku sopky či už železnicou alebo lanovou dráhou. Obhliadka však nie je možná stále – situácia sa totiž mení podľa aktuálnych lávových prúdov. Celé okolie sopky Etny je vyhlásené za národný park, takže pohyb turistov je značne obmedzený.

Bez názvu
Foto: Miroslava Horonyová

Syrakúzy

Najkrajšie a najlepšie prístavy celého Talianska nájdete práve tu. Toto pôvodne grécke mesto bolo rodiskom Archimeda a bydliskom dramatika Aischyla. Nie nadarmo sa hovorí, že najkrajšie grécke mesto sa nachádza práve na talianskom ostrove Sicília. Nachádza sa tu nádherný Apolónov chrám, ktorý vás zavedie do starého Grécka, už pri prvom pohľade. Avšak stred starého mesta sa nachádza na ostrove Ortigia. Ostrov je spojený s pevninou mostom. Na pevnine sa nachádzajú aj jaskyne s unitkátnym antickým oltárom a veľký archeologický areál.

Palermo

Nesmieme zabudnúť ani na Palermo. Toto mesto bolo založené Feninčanmi, môžeme tu vidieť hneď niekoľko rôznych smerov a architektúr. Nájdeme tu moderný európsky štýl i typicky stredozemný, ďalej i antické, barokové či secesné stavby. Ste detailisti? Zastavte sa v Kráľovskom paláci, ktorí bol postavení v 12. storočí a obsahuje nádherné sklenené mozaiky. Taliani sa nezaprú svojím náboženstvom čo sa prejavilo i v hlavnom meste Sicílie. Historické centrum Palerma je Quattro Canti – križovatka s niekoľkými barokovými kostolmi.

Sicílska kuchyňa – najlepšia na svete

Bez názvu
Foto: Miroslava Horonyová

Nepochybne aj jedna z najzdravších, pretože väčšina surovín do jedál pochádza zo samotného mora. Saracena je typicky sicílsky olivový olej, ktorý nájdete snáď v každom sicílskom jedle. Na trhoch sa stretnete aj so známymi sicílskymi koreninami ako sú bazalka, jazmín, či mäta. Nesmieme zabudnúť ani na olivy, ktoré sú však typické pre celé Taliansko. Pri návšteve reštaurácie nevynechajte ani ponuku dezertu, pretože patria medzi najchutnejšie v Taliansku. Cannoli, jeden z delikátnych dezertov, pozostáva zo sladkého pečiva, ktoré je plnené syrom riccotou. Sicília je ostrov, ktorý vôbec neholduje alkoholu. V reštauráciách je len nízky výber alkoholických nápojov, lebo ostrovania kvôli vysokým teplotám väčšinou pijú len nealko. Treba však spomenúť slávne sicílske vinice. Víno je snáď jediný populárny alkoholický nápoj, ktorým vás privítajú pohostinní domáci.

Bez plaviek ani na krok

Bez názvu
Foto: Miroslava Horonyová

Tu si prídu na svoje milovníci kamenných ako i piesočnatých pláží. Avšak jedno kuriózne upozornenie – na celej Sicílii je zakázané kúpať sa bez plaviek. Ak sa na to predsa len odhodláte, pokuta od miestnej polície vás neminie. Ďalším známym zákazom je aj ten týkajúci sa stanovania na pláži pod holým nebom.

Sicília má približne toľko obyvateľov ako Slovensko, avšak nebuďte prekvapení mnohými národnosťami ako Albáncami či neďalekými Afričanmi, ktorých stretnete na jej útulných uličkách. Koho aj napriek povestnej reputácii nestretnete, budú mafiáni, keďže organizované skupiny sú tu veľmi dobre skryté.

Najväčší ostrov v Stredomorí – Sicília – vás privíta s otvorenou náručou celoročne, či už sa vyberiete trajektom alebo letecky. Typicky talianska pohostinnosť domácich vás možno veľakrát nečakane zaskočí, nedajte sa však dlho prosiť. Určite odporúčam pred návštevou tohto ostrova sa naučiť aspoň pár základných sicílskych slovíčok, ktoré vám práve v takýchto situáciách pomôžu nadviazať kontakty s domácimi. Domov si nezabudnite priniesť suveníry ako výrobky vyrobené priamo z lávy, či všade ponúkanú keramiku, výšivky a blízkych potešíte i chutným, pravým sicílskym vínom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia