Tip na víkendový pobyt – kráľovský Krakov

Panorama Of Wawel Castle In Cracow, Poland

BRATISLAVA 9. februára 2016 (C/PR) – Skvelá dovolenka blízko domu za málo peňazí? Bez problémov! Víkendový pobyt v Krakove vás presvedčí, že skrytá nádhera nečaká len v exotike.

Krakov je druhé najväčšie mesto Poľska, ktoré sa nachádza len niečo viac než 100 kilometrov od slovenských hraníc. V minulosti bolo centrom celej krajiny, čo sa podpísalo aj na jeho celkovom ráze. Bohatá história a kultúrne vyžitie preto na vás dýchajú doslova na každom kroku pri potulkách mestom. Krakov je ideálnou destináciou práve na trávenie víkendových pobytov spojených s mestskými túrami, relaxom a večernou zábavou. Uvidíte, že si získa aj vás a budete sa sem chcieť opäť vrátiť.

Kde v Krakove začať? Na najväčšom stredovekom námestí v Európe

Prehliadku mesta počas vášho víkendového pobytu v Krakove vám odporúčame začať na hlavnom stredovekom námestí – Rynek Glowny, ktorý predstavuje centrum historickej časti mesta. Toto stredoveké námestie je najväčšie v celom Poľku a dokonca aj v Európe . Celé predstavuje jedno veľké trhovisko s jasnou dominantou – obrovskou tržnicou Sukiennice. Tá v minulosti predstavovala centrum obchodu v kráľovskom meste, pričom aj dnes tam nájdete mnohé tradičné výrobky vrátane v Krakove takmer všade prítomných stánkov s jantárovými šperkmi. Ak vás zaujímajú sakrálne stavby, v Krakove ich nájdete takmer na každom kroku. A to aj na hlavnom námestí – konkrétne druhý najvýznamnejší chrám Krakova – Mariánsky kostol a maličký, no originálny Adalbertov kostol.

St. Mary's Church In Krakow

Z Rynku priamy smer Wawel

Ulicou Grodzka sa z hlavného námestia dostanete v priebehu pár minút k hlavnej pýche Krakova a symbolu Poľska – hradu Wawel. Na jeho návštevu si vyčleňte dostatočné množstvo času, pretože ukrýva viacero zaujímavých stavieb. A to najmä samotný kráľovský hrad s jeho luxusnými komnatami, v ktorých sa pýšia viaceré umelecké skvosty a autentický starobylý nábytok. Navštíviť musíte samozrejme aj impozantnú Wawelskú katedrálu a najznámejšiu jaskyňu Poľska – Dračiu jamu. K nej sa viaže aj legenda o vzniku názvu mesta Krakov a jeho synonymu – Dračie mesto. V tejto jaskyni podľa nej prebýval drak, ktorý roky zbedačoval obyvateľstvo a oberal ho o takmer všetku potravu. Raz sa však našiel hrdina menom Krak, ktorý draka premohol šalamúnskym spôsobom. Dal mu zjesť kožušinu z ovce naplnenú sírou, čo znamenalo pre draka rozsudok smrti. Obyvatelia dali následne mestu názov Krakov na znak vďaky k tomuto hrdinovi.

Kazimierz plný tajuplnej židovskej histórie

Krakov však ukrýva aj obrovský kus histórie z iného súdka. Jeho súčasťou je aj Kazimierz, azda najznámejšie židovské geto na svete. Aj dnes majú prechádzky jeho tajuplnými uličkami unikátnu atmosféru. Ak sa do tejto časti vyberiete, odporúčame vám navštíviť Schidlerovo múzeum zriadené vo fabrike, ktorú založil tento záchranca obrovského množstva židovských životov. V Kazimierzi bol nakrútený aj film Schindlerov zoznam.

Po celodennej túre plnej histórie vám určite padne vhod relax vo vode a s pohárom dobrého vínka v ruke. V Krakove sa nachádza množstvo relaxačných hotelov, ktoré pre turistov ponúkajú výhodné víkendové wellness pobyty.

Najbližším dôvodom na návštevu Krakova môže byť aj Valentín. Potešte preto svoju lásku a spoločne s ňou si vychutnajte romantický pobyt pre dvoch v tomto úchvatnom kráľovskom meste.

9. februára 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod