Súostrovie Tisíc ostrovov: Reťaz unikátnych pozemkov na vode

Súostrovie Tisíc ostrovov
www.amusingplanet.com

Na americko-kanadskom súostroví si svoje miesto našli ostrovy, na ktoré sa zmestí len jediný dom, ale aj také, ktoré ukrývajú obrovské zámky.

Na mieste, kde Rieka svätého Vavrinca vyteká z jazera Ontario, leží fascinujúce súostrovie Tisíc ostrovov (Thousand Islands). Asi 80 kilometrov dlhá reťaz rôznorodých ostrovov a ostrovčekov, o ktoré sa delí USA a Kanada, bola v roku 1904 vyhlásená za chránenú rezerváciu.

Súostrovie Tisíc ostrovov
www.amusingplanet.com
Súostrovie tvorí 1864 ostrovov, pričom do oficiálneho počtu sa zaraďujú len tie, z ktorých celoročne vyčnieva nad hladinu aspoň jedna štvorcová stopa (0,09 m²) a rastie na nich aspoň jeden strom. Ostrovy sú skutočne rozmanité. Ten najväčší, Wolfe Island, má rozlohu 124 km² a domov si tu vybudovalo 1400 obyvateľov. Naopak, na ten najmenší, ktorý dostal názov Just Room Enough (Priestor tak akurát), sa zmestí len jediný dom s malou piknikovou lavičkou na záhradke.

Na mnohých zo stoviek ostrovov leží len jeden či dva domy. I napriek tomu sa môžu pochváliť elektrinou z hydroelektrární a pevnou telefónnou linkou, ktorá sa tiahne pod vodou z ostrova na ostrov.

Súostrovie sa koncom 19. storočia stalo obľúbeným miestom smotánky, a tak tu okrem obyčajných drevených domov možno nájsť aj opulentné stavby. Tou najnznámejšou Je Boldtov zámok so 120 izbami, ktorý nechal majiteľ hotela Waldorf- Astoria postaviť pre svoju manželku na ostrove v tvare srdca.

Súostrovie Tisíc ostrovov
www.amusingplanet.com

Okolo 20 ostrovov sa stalo súčasťou národného parku, ktorý patrí k najstarším v Kanade. Región The Thousand Islands-Frontenac Arch sa v roku 2002 zapísal aj do zoznamu prírodných pamiatok UNESCO.

www.amusingplanet.com

12. februára 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz