Špicákom do srdca

Špicákom do srdca
Hroch obojživelný je na prvý pohľad síce veľké, ale milé zvieratko, večne sa rochniace niekde vo vode. Zdanie však niekedy klame. Hroch určite nepatrí medzi maznáčikov. Vladimír Kampf

Hroch obojživelný je na prvý pohľad síce veľké, ale milé zvieratko, večne sa rochniace niekde vo vode. Zdanie však niekedy klame. Hroch určite nepatrí medzi maznáčikov.

V dospelosti dosahuje dĺžku až 4,5 metra a váži približne 4 tony. Naozaj slušný kolos. Hroch si potrpí na spoločnosť, žije v malých skupinách. Potravu vychádza hľadať na zem v noci, živí sa najmä trávou a trstinou, ktorá rastie okolo vody.

Spása tú najhoršiu vegetáciu, ktorú by iné zvieratá nezvládli. No so svojim štrnásťdielnym žalúdkom a päťdesiat až šesťdesiat metrov dlhými črevami si to môže dovoliť.

Kedysi hrochov lovili veľmoži v starom Egypte. Dnes ich lovia už len pytliaci a arogantní zbohatlíci.

Luxus

Africké hrochy si zvykli na luxus. Z bažinatých vôd v Hornom Níle už takmer vôbec nevyliezajú. A to ani kvôli potrave. Všade v okolí majú dostatok vodných rastlín, najmä lotosov.

Napriek tomu, že väčšinu svojho života strávia vo vode, nie sú dobrí plavci. Oči, nozdry a uši sú často je to jediné, čo z nich z vody trčí. Malý čln by mohli prehryznúť, ako steblo trávy.

Papule

Hrochy sa pária vo vode. Páreniu predchádza boj samcov o samicu. Pretekajú sa s otvorenými papuľami a vystrkujú svoje zuby. Slabší super sa väčšinou zľakne a odchádza.

Vladimír Kampf

Ak sú však oba jedince rovnako silné, zastrašovanie nepomôže a začnú si dolné špicáky vrážať priamo do tela. Stal sa už prípad, že pri týchto súbojoch hroch vrazil súperovi zub priamo do srdca a zabil ho.

Aj hrošie mláďatá sú viazané na vodu. Po ôsmich mesiacoch samice rodia pod vodou. Prvé dni môžu malé hrochy padnúť za obeť predátorom, napríklad levom, leopardom alebo hyenám.

Chvosty

Hrochy majú zvláštny zvyk, ktorý sa človeku môže zdať nechutný. Pri vylučovaní krútia malým chvostíkom a výkaly rozmetávajú naširoko po okolí.

Označujú si tak pachovými stopami teritórium. To si ale môže dovoliť len vodca stáda. Vo vodách, kde žijú hrochy sa darí rybám. Vďaka krútiacim sa chvostom je v nej kopa živín. O hrochy sa starajú čistiace ryby parmičky, ktoré ich zbavujú pijavíc.

Koža

Ak o niekom povieme, že má hrošiu kožu, narážame jeho necitlivosť a odolnosť. Omyl. Hrošia koža je síce hrubá, ale veľmi citlivá na vonkajšie prostredie.

Vladimír Kampf

Pri akomkoľvek slabšom poškriabaní zostávajú hrochovi na tele krvavé ranky. Na slnku vylučuje pórov mazľavý pot sfarbený do červena. Ten slúži na ochranu pred vysušením a popraskaním.

2. marca 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod