Španielsko chce naklonovať kasínový raj Las Vegas

Španielsko chce naklonovať kasínový raj Las Vegas
www.bild.de

V Španielsku vyrastie európska verzia Las Vegas plná kasín, luxusných hotelov, nákupných centier a golfových ihrísk. Projekt, ktorý má byť hotový v priebehu štyroch rokov, si však zatiaľ našiel viac odporcov ako prívržencov.

Európsky kasínový raj by mal vyrásť v oblasti Alcorcón, asi 15 km juhozápadne od Madridu. Komplex s názvom Eurovegas by sa mal začať stavať koncom tohto roka pričom tretia a posledná etapa výstavby bude hotová v roku 2017.

[captionid=“attachment_4434″align=“alignright“width=“610″]www.bild.de[/caption]

Milovníci hazardných hier a dobrého jedla tu na ploche 750 hektárov nájdu šesť kasín, dvanásť hotelov s celkovou kapacitou 36-tisíc izieb, nákupné centrum a špičkovo vybavené konferenčné priestory. Nebude chýbať ani divadlo, golfové ihriská a štadión pre 15-tisíc divákov. Odhadovaná cena komplexu sa pritom šplhá na závratných 17 miliárd eur.

Za plánmi projektu stojí americký miliardár Sheldon Adelson, ktorému patrí aj Las Vegas Sands Corporation. Hoci komplex by mohol otvoriť vyše 250-tisíc voľných pracovných pozícií, stretol sa so silnou kritikou hlavne zo strany ľavičiarov a cirkevných príslušníkov, ktorí pochybujú, že Eurovegas naštartuje španielsku ekonomiku. Počítajú skôr s korupciou, prostitúciou a ničením životného prostredia. Okrem toho kritizujú aj daňové výhody, ktoré Adelson prisľúbil.

V krajine medzitým vznikla protestná skupina Eurovegas No, ktorá plánuje organizovať demonštrácie proti megalomanskej stavbe. „So silnou mobilizáciou obyvateľov je ešte stále možné projekt zastaviť,“ uviedol hovorca skupiny, v ktorej nechýbajú právnici, architekti i organizácie zaoberajúce sa ochranou životného prostredia.

www.welt.de

13. februára 2013

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk