Soul: „Duša“ Južnej Kórey

Soul: „Duša“ Južnej Kórey
www.walkers.sk

Soul, najväčšie mesto v Južnej Kórei a jedno z najväčších miest sveta. Soul, hlavné mesto s populáciou takmer 13 miliónov obyvateľov. Soul, centrum politického, ekonomického a priemyselného života krajiny. Soul – to je duša Južnej Kórey.

Cesta naprieč východným svetom

Kto má záujem Soul spoznať osobne, najjednoduchšou možnosťou ako sa tam dostať, je využitie leteckej dopravy. Počas letu preletíte ponad Rusko a dobre viditeľné pohorie Ural, symbolicky zažijete Sibír, Mongolsko i Čínu, aby ste nakoniec pristali na medzinárodnom letisku Incheon, ktoré predstavuje jedno z najmodernejších letísk na svete.

[captionid=“attachment_2238″align=“alignright“width=“322″]www.walkers.sk[/caption]

Ihneď po opustení letiska cítite ako na vás dýcha ázijská kultúra, bohatá na tradície. Zároveň však zistíte, že Soul nie je len mestom tradícií, ale tiež mestom modernej architektúry, obchodných stredísk a úžasných mrakodrapov. Minulosť i súčasnosť mesta je dokonale skĺbená a tak sa Soul stáva atraktívnym miestom pre cestovateľov z celého sveta.

Orientácia v meste

Tok rieky Han-gang, ponad ktorú vedie 22 mostov, rozdeľuje mesto na dve časti. Na sever od rieky sa nachádza 12 mestských častí, kým zvyšných 10 častí sa nachádza južne od rieky.

V centrálnej oblasti Chung-gu sa nachádza mestský úrad /City Hall/ a park Namsan. Druhou oblasťou je Chongno-gu, ktorá začína od Chongno až po palác Kyongbokkung a ponúka najviac lacných ubytovní, hotelov a dokonca aj pamiatok.

Itaewon je lokalizovaný južne od parku Namsan a oblasť je známa ako stredisko obchodu, barov a nočného života. Koncentruje sa tu najväčší počet zahraničných turistov. Kangnam-gu v južnej časti mesta zahŕňa dve najmodernejšie časti mesta Yong-dong a Chamshil-dong. Pre kórejské obyvateľstvo predstavujú najprestížnejšie miesto pre život, avšak turisti všeobecne preferujú spomínanú severnú časť.

Čo poteší dušu cestovateľa

[captionid=“attachment_2239″align=“alignleft“width=“391″]www.walkers.sk[/caption]

Výhodou mesta je jeho rozmanitosť. Každý si tu nájde niečo svoje, či už skvelé reštaurácie, rozľahlé obchodné domy, ale tiež historické pamiatky. Za spomienku stojí Palác Kyongbokkung, vybudovaný dynastiou Joseon v roku 1394. Práve táto dynastia presunula centrum kráľovstva do Soulu. Palác bol kráľovskou rezidenciou viac ako 200 rokov. V meste je prirodzene mnoho ďalších palácov a múzeí, ktoré taktiež stoja za návštevu. Patrí k nim aj Palác Toksugung, nachádzajúci sa oproti hotelu Soul Plaza, či Palác Chandeokgung.

Akoby sme však mohli nespomenúť známy Olympijsky park, v ktorom ešte stále horí oheň z Olympiády – plameň mieru. Nachádza sa tu aj futbalový štadión v Sangam Mapo-gu, s kapacitou 63.961 sedadiel. Práve tu sa konali majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2002.

Dominanty mesta

[captionid=“attachment_2241″align=“alignright“width=“581″]www.walkers.sk[/caption]

Vyhliadková veža Soul Tower má 240 metrov a patrí k piatim najvyšším vežiam na svete vôbec. Vo veži sa nachádza reštaurácia, ale väčšina návštevníkov sem prichádza za observatóriom, z ktorého je prekrásny výhľad na supermoderný Soul. K ďalším atrakciám vo veži patria vodné akvárium, či múzeum morských živočíchov.

Ďalšou modernou a dominantnou stavbou mesta je KLI 63 BUILDING. Najvyšší mrakodrap v Južnej Kórei sa častokrát prirovnáva k bývalým svetoznámym dvojičkám v New Yorku. Rozdiel je len v tom, že budova 63 je iba jedna a ešte stále stojí. V budove sú k dispozícií viaceré atrakcie, snáď najväčšou je observatórium na poslednom poschodí v budove. Určite zaujímavým je aj múzeum vodných „príšer“ s počtom 20.000 kusov!

Soul je v skutku zaujímavé mesto so zaujímavými i keď miestami nedôverčivými ľuďmi. Návšteva tradičných palácov, obdivovanie typickej ázijskej kultúry i kuchyne, unášanie sa modernou architektúrou rozmanitých mrakodrapov a supermoderných finančných i obchodných centier – tak to môžete jedine v Soule.

viac informácií o lokalite: http://www.walkers.sk/cestovanie/korea/

viac informácií o krajine Južná Kórea: http://www.walkers.sk/juznakorea.php

autor: Walkers.sk – cestovateľský portál

1. októbra 2010

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Walkers.sk