Socha sa bude týčiť do výšky 182 metrov a prístupná bude len

Nový div sveta? V Indii vyrastie rekordná socha
Socha jednoty by mala stáť v indickom Gudžaráte www.statueofunity.com

Socha jednoty v indickom Gudžaráte by sa mala šplhať do výšky 182 metrov a prerásť doterajšieho držiteľa rekordu – meddenú sochu Buddhu v Číne – o 54 metrov.

Americká spoločnosť Turner Project Management, ktorá dohliadala na stavbu najvyššej budovy sveta – mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji, si vyčlenila nový cieľ. K zoznamu staviteľských rekordov by rada pridala aj najvyššiu sochu na svete. Tá by sa mala presláviť pod názvom Statue of Unity (Socha jednoty) a s výškou 182 metrov prerásť Sochu slobody o takmer dvojnásobok.

Socha sa bude týčiť do výšky 182 metrov a prístupná bude len lodnou dopravou
www.statueofunity.com

Megalomanská stavba by mala zobrazovať indického politika Sardara Patela, ktorý je považovaný za jedného zo zakladateľov modernej Indie. Socha sa bude týčiť na ostrovčeku nad riekou Narmada v západnej Indii a doterajšieho držiteľa rekordu najvyššej sochy sveta – meddeného Buddhu v čínskej provincii Che-nan – by mala prerásť o 54 metrov.

„Socha sa bude tiahnuť do výšky nielen z hľadiska metrov a stôp, ale hlavne v zmysle akademických, historických, národných a duchovných hodnôt. Mojou víziou je vytvoriť miesto, ktoré bude zdrojom inšpirácie pre časy, ktoré prídu,“ uviedol Narendra Modi, hlavný vyslanec Gudžarátu, v ktorom sa narodil aj indický bojovník za mier Sardar Patel.

Ako uviedla televízia Al-Arabíja, spoločnosť Turner Project Management uplynulý týždeň podpísala zmluvu na stavbu sochy vo výške 450-miliónov dolárov. Kontrakt s miestnou vládou podpísala aj architektonická spoločnosť Michael Graves and Associates z USA a nemecký podnik Mindheart.

Socha by mohla byť dokončená v priebehu štyroch rokov a následné prístupná len lodnou dopravou podobne ako Socha slobody. Vyhliadkové výťahy následne turistov vyvezú priamo na miesto Patelových očí, odkiaľ si budú môcť vychutnať panoramatické výhľady na okolie.

www.statueofunity.com

31. augusta 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová