Sny sa menia na skutočnosť alebo Vianoce v Zermatte

Sny sa menia na skutočnosť alebo Vianoce v Zermatte
Katarína Janotková

Malebné mestečko Zermatt učupené pod najfotografovanejšou horou Švajčiarska Matterhornom je ďalším z čarovných miest rozprávkovej krajiny, kde sa sny stávajú skutočnosťou.

Glacier Express

Skutočný Glacier Express vás na rozdiel od Polárneho Expresu z rozprávky síce nevezme na Severný pól k Santa Clausovi, ale len do Európy – do srdca švajčiarskeho kantónu Valais a horami obklopeného Zermattu. Avšak to tiež spadá do kategórie rozprávkových jázd. Tento ‘najpomalší‘ expresný vlak na svete totiž už vyše 75 rokov spája Zermatt s ďalšími svetoznámymi švajčiarskymi rezortmi Davos a St. Moritz a približne sedem a pol hodiny trvajúca cesta v panoramatickom vlaku ponúka nezabudnuteľné výhľady naprieč celou Alpskou krajinou končiac v pohľadnicovo krásnom Zermatte.

Zermatt

[captionid=“attachment_3108″align=“alignright“width=“271″]KatarínaJanotková[/caption]

Zermatt, asi najznámejšie turistické stredisko Švajčiarska, začalo svoju éru slávy v polovici 19. storočia, keď sa nad ním týčiaci Matterhorn pokúsil zdolať ako jeden z posledných nezdolaných štítov britský horolezec Edward Whymper s jeho výpravou.

Avšak obľúbeným sa určite nestalo len kvôli Matterhornu, ktorý sa objavuje na každom obale svetoznámej čokolády Toblerone, ale aj kvôli celkovej vysokohorskej nádhere okolia a jeho polohe. Rozlohou nie najväčšie mestečko v nadmorskej výške 1620 metrov, ktorým preteká rieka Matter Vispa, je totiž obklopené z každej strany alpskými velikánmi, z ktorých 38 dosahuje nadmorskú výšku nad 4000 metrov. Na štyri z nich sa môžete dostať celkom ľahko lanovkou alebo zubačkou – Matterhorn Glacier Paradise, Gornegrat, Rothorn Paradise a Schwarzee Paradise. Pridajme k tomu skutočne čistý vzduch, keďže okrem pár povolení sa tam od r. 1947 môžu pohybovať iba elektrické vozidlá bez spaľovacieho motora. Tristo slnečných dní v roku a nespočetné možnosti zimného a letného športovania od túr, lezenia, golfu, paragladingu, lyžovania, snowboardingu po heliskying a heliboarding sú snom nejedného adrenalínového dobrodruha milujúceho ešte nikým neporušenú snehovú pokrývku. Najmä najznámejšia trasa ‘Tour Monte Rosa‘ začínajúca vo výške 4200 m. n. m. prekonávajúc cestou výškový rozdiel 2 600 metrov je strhujúci zážitok. Spolu s typickou drevenou architektúrou ukrývajúcou vo vnútri výdobytky modernej doby, luxusnými hotelmi a butikmi, či reštauráciami ako Le Gourmet (15 GaultMillau bodov) a Chez Heini (12 GaulMillau bodov) kontrastujúcimi a zároveň sa snúbiacimi s horskou jednoduchosťou, útulnosťou a pohostinnosťou sa Zermatt stáva miestom, kde sa sny menia na realitu okolo vás.

Sviatky v Zermatte

[captionid=“attachment_3110″align=“alignleft“width=“600″]KatarínaJanotková[/caption]

Keďže Vianoce už máme predo dvermi, treba napísať, že aj vianočné prázdniny v Zermatte môžu byť splneným prianím pre celú rodinu. V snehom pokrytom idylickom mestečku sa srdcia malých či veľkých naplnia radosťou. Poobede 24. decembra ovečka Wolli spolu s anjelom rozdávajú v koňmi ťahaným saniach v mestečku darčeky. Večer má zasa každý hotel pripravené vlastné štedrovečerné menu pre hostí sprevádzané živou hudbou. Domáci si zatiaľ tú svoju večeru tradičné fondue chinoise s mäsom a zeleninou, užívajú v pohodlí domova ozvláštnenú o hru s gaštanom či polentou ( kukuričnou kašou). A potom sa väčšina z nich spolu vyberie na polnočnú sv. omšu. Taktiež je pripravený aj zážitok z barokovej hudby. Po hlavných sviatkoch, 28. decembra, sa koná festival Camerata Vivaldi vo farskom kostole sv. Maurícia. A Nový rok tak ako všade inde na svete sprevádzajú búrlivé oslavy. Centrum sa zaplní ľuďmi, domácimi i hosťami, starými aj mladými, živou hudbou a úderom polnoci aj ohňostrojom a vybuchujúcimi fľašami šampanského.

Matterhorn Glacier Paradise

[captionid=“attachment_3112″align=“alignright“width=“271″]KatarínaJanotková[/caption]

Je snehovým dobrodružstvom, splneným snom milovníkov zimných športov 365 dní v roku. V lete či v zime je tu kráľovstvo snehu a ľadu – čiže skutočný raj pre tých, ktorí si aj v lete na rozdiel od plaviek radi oblečú zimnú výbavu a zaklapnú lyžiarske viazanie. Zo Zermattu sem, na menšieho brata Matterhornu – Klein Matterhorn, vedie najvyššia visutá lanovka v Európe. Z južnej strany Zermattu odchádza Matterhorn Express Gondola do prestupnej stanice Furi, odkiaľ už lanovka smeruje do výšky 2929 m. n. m. do medzi stanice Trockener Steg. Tu stačí krátka prestávka na objavenie úžasného výhľadu smerom dole na už trošku v obláčikoch ukrytý Zermatt a odtiaľ už vlak stúpa priamo hore na Klein Matterhorn do výšky 3883 m. n. m., kde sa nachádza aj najvyššie položený ľadový palác v Európe a odkiaľ je za jasného počasia neskutočný výhľad na všetky okolité strany – na švajčiarske, talianske aj francúzske Alpy s ich velikánmi ako Mont Blanc a Matterhorn. A aby to nestačilo priamo pod vami sa nachádza najväčšia lyžiarska oblasť v Európe a neďaleko aj tri sto dní do roka otvorený Gravity park pre snowboardistov a lyžiarov vyznávajúcich voľnú jazdu.

Gornegrat

[captionid=“attachment_3113″align=“alignleft“width=“479″]KatarínaJanotková[/caption]

Cesta hore na Gornegrat a samotný vrchol je absolútny unikát. Vedie tam Gornegrat railway – najvyššia open-air zubačka v Európe a už počas samotnej cesty sa naskytá pohľad na alpské lúky, rokliny či Matterhorn z viacerých uhlov. Nič však nevynahradí pocit státia priamo tam hore v nadmorskej výške 3089 metrov. Je to skutočne ako cítiť nebo na dotyk. Gornegrat je síce o niekoľko stoviek metrov nižší ako Klein Matterhorn, ale práve tu máte pocit, akoby ste boli v priamom spojení s nebom, oblakmi a štítmi navôkol. Cítite, ako sa ich skoro môžete dotknúť aj keď sú vzdialené. Z jednej strany priamy pohľad na úžasnú Monte Rossu, najvyššiu horu Švajčiarska obklopenú Gornegratským ľadovcom, z druhej zas pohľad na jedinečný Matterhorn a všade vôkol pohľad na ďalších 28 štvortisícoviek – skutočný raj, ktorý sa ťažko vkladá do slov. Ten sa dá ešte znásobiť pobytom v hoteli 3100 Kulmhotel Gornegrat, v ktorého hornej časti sa v dvoch kamenných vežiach nachádza observatórium. Večer sa tu totiž naskytá možnosť navštíviť jedno z nich a k nádhernému pohľadu na okolité hory sa môže pridať aj jedinečný pohľad na hviezdne nebo. A keď náhodou nejakú hviezdu uvidíte padať, nezabudnite si niečo želať. Veselé Vianoce!

22. decembra 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk