Slovensko je top destináciou 2013, odporúča ho Lonely Planet

Slovensko je top destináciou 2013, odporúča ho Lonely Planet
Krásy Slovenska si všimli aj v Lonely Planet SITA/Gabriel Lipták

V rebríčku krajín, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2013, figuruje Slovensko na piatom mieste.

Najväčší vydavateľ turistických sprievodcov na svete Lonely Planet každý rok zostavuje rebríček krajín, ktoré sa oplatí navštíviť v nasledujúcom roku. Či už kvôli špeciálnym podujatiam, ktoré do miest prinesú čerstvý závan kultúry a športu, alebo kvôli architektonickým či iným zmenám, ktoré pomôžu dostať destinácie na pomyselnú mapu dobrodruhov – Best in Travel predstavuje výber desiatich krajín, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2013 a tentokrát v ňom na piatom mieste figuruje aj Slovensko, ktoré, ako si všimli aj tvorcovia rebríčka, „nie je len o lacných zjazdovkách a alkoholických orgiách“.

1. Srí Lanka

Krajina spustošená ničivou prílivovou vlnou cunami krátko po Vianociach v roku 2004 a poznačená občianskou vojnou v rokoch 1983 až 2009 sa zaradila medzi destinácie, ktoré zo svojho zoznamu vyškrtli aj tí najodvážnejší cestovatelia. Konflikty sa skončili, investície prúdia do rozvoja cestovného ruchu a Srí Lanka opäť láka – nielen svojou krásou, ale aj príťažlivými cenami. Exotika na ostrove Cejlón v juhovýchodnej Ázii s tropickým vzduchom, šumením palmových listov a dopravou za smiešne ceny a v niektorých prípadoch aj zadarmo sa v minuloročnom prieskume Worldwide Holiday Costs Barometer 2012 zaradila na vrchol rebríčka najlacnejších destinácií.

www.wexas.com

2. Čierna Hora

Neveľká balkánska krajina, ktorá kandiduje na vstup do EÚ má čo ponúknuť milovníkom kultúry aj športu. Romantický Kotor, ktorý sa vďaka malebnosti úzkych slnečných uličiek a dlhej pieskovej riviére zapísal aj na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO, najdlhší a najhlbší kaňon Európy v priepasti Tara, ktorý križuje pás rovnomennej tyrkysovej rieky, či náročné turistické trasy v Národnom parku Durmitor – to je len niekoľko lákadiel, ktoré netreba obísť. Nová a stále narastajúca sieť turistických a cykloturistických trás a zlepšená infraštruktúra sprístupňuje čoraz viac zo svojej krásy aj športovcom a vytvára nové pracovné príležitosti pre domácich.

Alexandra Kavuljaková

3. Južná Kórea

V roku 2013 sa Južná Kórea stane dejiskom mnohých veľkých športových udalostí vrátane MS vo veslovaní či prehliadky bojových umení. Krajina má okrem toho veľký potenciál aj v oblasti golfu, turistky a rybárčenia.

www.loktv.net

4. Ekvádor

Druhý najmenší štát Južnej Ameriky na svojom neveľkom priestore ukrýva obrovskú prírodnú diverzitu. Behom jedného dňa sa z Amazonskej džungle dá prepracovať do zasnežených Ánd a neskôr si oddýchnuť na plážach Tichého oceánu. Desiatky národných parkov, kultúrne pamiatky UNESCO a lákavé súostrovie Galapágy – k tomu treba pripočítať novú železničnú sieť, ktorá v priebehu budúceho roka spojí najvyhľadávanejšie miesta Ekvádora a údajne sa zaradí k najstrmším v západnom svete – a vydarený plán pre dobrodruhov je na svete.

www.freyapotter.com

5. Slovensko

Tvorcovia bedekra Best in Travel 2013 návštevu Slovenska, ktoré zaradili na piate miesto prestížneho zoznamu, odporúčajú kvôli kultúre, dobrodružstvu a potulkách „mimo označených trás“. O našej „malej veľkej“ krajine napísali takto: „Dve desaťročia po Nežnej revolúcii sa Slovensko zaradilo medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky kontinentu, vstúpilo do EÚ a pri vyhľadávaní v Google sa radí na vysoké priečky najmä pre výhodné lyžiarske pobyty a tiež rozlúčky so slobodou. Turizmus v krajine sa však teraz chce od tohto obrazu odtrhnúť a ukázať, že nie je len o lacných zjazdovkách a alkoholických orgiách. Zmeniť túto zabehnutú predstavu síce chvíľu trvalo, ale zmena je tu a práve včas na neodvratnú oslavu v roku 2013.“

SITA/Dušan Hein

Slovensko sa tak v konkurencii krajín z celého sveta prebojovalo do prestížneho rebríčka bedekru, ktorý v týchto dňoch vychádza aj v knižnej podobe. Na ďalších piatich priečkach za sebou ešte nechalo Šalamúnove ostrovy, Island , Turecko, Dominikánsku republiku a Madagaskar. Koľko turistov rebríček priláka na Slovensko, uvidíme už budúci rok.

SITA/Gabriel Lipták

Top destinácie Lonely Planet na rok 2013:

1. Srí Lanka

2. Čierna Hora

3. Južná Kórea

4. Ekvádor

5. Slovensko

6. Šalamúnove ostrovy

7. Island

8. Turecko

9. Dominikánska republika

10. Madagaskar

www.lonelyplanet.com

24. októbra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová