Slovenská expedícia opustila Maurícius, ide domov

Slovenská expedícia opustila Maurícius, ide domov
Webnoviny.sk

Výprava pátrajúca po stopách dobrodruha Mórica Beňovského navštívila Národný archív v metropole Port Luis.

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorí na tomto africkom ostrove pátrali po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, sa presunuli na ostrov Maurícius, kde navštívili Národný archív v metropole Port Luis. Výprava získala v archíve prístup k dosiaľ neprebádaným originálom listov a správ Mórica Beňovského ako aj miestne dokumentačné pramene s novými predmetnými skutočnosťami. Okrem toho sa členovia expedície stretli aj s potomkom Beňovského tlmočníka Meyura. Touto návštevou sa zároveň expedícia aj skončila a jej členovia sa spoločne so štábom 3S Video vracajú na Slovensko.

Expedícia vedená režisérom Vladimírom Dudlákom a historikom Miroslavom Musilom odišla na Madagaskar 16. apríla, pričom sa zameriavala predovšetkým na dosiaľ málo zmapované miesta spojené s pobytom Beňovského na Madagaskare a na ostrove Maurícius. Členovia expedície skúmali oblasť Cap Est, kde sa nachádza Beňovského hrob, ďalej boli na audiencii u miestneho kráľa v meste Ambilobe a taktiež navštívili Národný archív v metropole Antananarivo. Jedným zo zámerov výpravy bolo oživenie spomienky na Beňovského a jeho činy u miestnych obyvateľov. Výstupom z expedície bude dokument a publicistické reportáže o tejto dosiaľ nie dosť docenenej osobnosti našej aj svetovej histórie v exotickom kontexte jeho pôsobenia.

Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a počas svojho života dosiahol množstvo úspechov. Bol napríklad prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu, prvým človekom, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) alebo taktiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäte). Okrem toho sa stal prvým kráľom zjednoteného Madagaskaru.

Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

SITA

12. mája 2010

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Vladimir Dudlak