Slovenská expedícia na návšteve na Madagaskare

Slovenská expedícia na návšteve na Madagaskare
SITA

Členovia expedície získali prístup k dokumentom o pôsobení a smrti slovenského dobrodruha Mórica Beňovského na Madagaskare.

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Členov slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, prijala riaditeľka Národného archívu v metropole Antananarivo Sahandra Andriamihamina. Výprava si mohla prezrieť dokumenty a manuskripty o Beňovského pôsobení na Madagaskare a taktiež o jeho smrti.

Slovenská expedícia sa presunula do Antananariva

Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, navštívila severozápad ostrova, kde Beňovský pristál pri poslednom návrate na Madagaskar v roku 1785.

Členov výpravy prijal v regionálnej metropole Ambilobe kráľ Issa Tsimiharo III., ktorého kráľovstvo zahŕňa sever Madagaskaru a oblasť Cap Est. Na audiencii u kráľa sa zúčastnil aj filmový štáb 3S Video, ktorý je súčasťou expedičného tímu. Kráľ s vďakou spomenul Beňovského, ktorý podporil ich dynastiu v čase rozporov a daroval vtedajšiemu kráľovi vzácnu šabľu. Členovia expedície informovali kráľa o projekte Stanislava Machovčáka umiestniť pamätník Beňovského v meste Antalaha. Kráľ prisľúbil, že projekt podporí a na odhalení pamätníka sa osobne zúčastní. Expedícia sa v utorok 27. apríla presunula do metropoly Madagaskaru Antananarivo, kde chce v národnom archíve overovať nové zistenia o Beňovského sídle a hrobe.

Slovenská expedícia pokračuje po stopách Beňovského

Členovia slovenskej expedície Madagaskar 2010, ktorá na tomto africkom ostrove pátra po stopách slávneho slovenského dobrodruha a cestovateľa Mórica Beňovského, ukončili pobyt v oblasti Cap Est. Objavili tam nové skutočnosti, ktoré situujú sídelné miesto niekdajšieho madagaskarského kráľa Beňovského a jeho hrob inde, než sa doteraz predpokladalo. Tieto nové fakty chcú teraz overiť v národnom archíve v metropole krajiny Antananarivo. Expedícia sa v súčasnosti presúva na severozápadné pobrežie ostrova, kde Beňovský pristál pri poslednom návrate na Madagaskar v roku 1785. V meste Ambilobe sa členovia výpravy stretnú s miestnym kráľom, ktorý sa honosí Beňovského šabľou.

Expedícia vedená režisérom Vladimírom Dudlákom a historikom Miroslavom Musilom odišla na Madagaskar 16. apríla, pričom sa zameriava predovšetkým na dosiaľ málo zmapované miesta spojené s pobytom Beňovského na Madagaskare a na ostrove Maurícius. Jedným zo zámerov výpravy je oživenie spomienky na Beňovského a jeho činy u miestnych obyvateľov. Výstupom z expedície bude filmový portrét tejto dosiaľ nie dosť docenenej osobnosti našej aj svetovej histórie v exotickom kontexte jeho pôsobenia.

Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský bol rodákom z Vrbového a počas svojho života dosiahol množstvo úspechov. Bol napríklad prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu, prvým človekom, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) alebo taktiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäte). Okrem toho sa stal prvým kráľom zjednoteného Madagaskaru.

Agentúru SITA informovali vedúci expedície Vladimír Dudlák a Miroslav Musil.

SITA

3. mája 2010

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Vladimír Dudlák