Slonie siroty z Pinnawela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slonie siroty z Pinnawela
SITA

Pinnawela je sloní sirotinec nachádzajúci sa v mestečku Kegala, asi v polovici cesty medzi hlavným mestom Srí Lanky Colombom a starou kráľovskou usadlosťou Kandy

Sirotinec bol založený v roku 1975, kedy začínal s piatimi slonmi. Rozprestiera sa na 24-och ároch. Od roku 1984 sa tu narodilo viac ako 20 slonov a svojim aktuálnym stádom s 69 slonmi je najväčším svojho druhu vo svete.

V roku 1978 sa sirotinec dostal pod správu Národných zoologických záhrad a v roku od roku 1982 začal aj s programom kontrolovaného rozmnožovania slonov.

Slonie siroty z Pinnawela
SITA SITA

Snahou parku je čo najviac prispôsobiť slonom životné podmienky aké by mali vo voľnej prírode. Zvieratá sa väčšinu dňa pohybujú voľne a môžu si utvárať vlastné stáda. O 8ej ráno mláďatá dostávajú mlieko a môžu voľne behať na 12 árovom zelenom trávniku. Každý deň o 10ej a o 14ej zvieratá prejdú 400m cez dedinu do neďalekej rieky Maha Oya, kde sa približne dve hodiny kúpu. Toto je hádam najzaujímavejšia turistická atrakcia, aj keď niektorým návštevníkom pri dupote a „cvale“ 70-ich slonov cez prachom zvírenú dedinu nie je všetko jedno.

Medzi 16:30 a 18:00 odvádzajú slonov do ich stajní kde sa pripravujú na noc. Mláďatá dostávajú mlieko a dospeláci listy, litre vody a kilogramy rôzneho jedla.Ich najväčšou pochúťkou sú kokosové a palmové listy.

Slonie siroty z Pinnawela
SITA SITA

Zvieratá sa na hlad alebo smäd určite nesťažujú. Pre každé zviera je denne pripravených 75kg zelenej potravy, ktorá obsahuje trávu, kokosové orechy a inú chutnú zeleň a takisto kukuricu, ryžu a pomleté semienka a minerály. Dvakrát denne majú prístupk vode v rieke Maha Oya.

V Pinnawela sa v rokoch 1997 a 1998 v rámci spolupráce s Viedenskou univerzitou konal veterinárny výskum slonov, zameraný na zisťovanie údajov o výške a váhe, potravovej asimilácii, sociálneho správania slonov, ich spánkových návykoch a stereotypoch.

Zaujímavosťou je napríklad trojnohá slonica Sama, ktorá prišla o nohu pri výbuchu nášľapnej míny. Hoci vie ako tak chodiť na troch nohách, očakáva sa že časom bude vďaka nerovnomernému zaťaženiu chrbtice trpieť bolesťami.

Text, foto: mimi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať