Salem – kotol amerického Halloweenu

Salem – kotol amerického Halloweenu
Hana Hajovská

Kým u nás sa už v októbri „zvianočnieva“, pre Američanov sú sviatky pokoja a štedrosti ešte ďaleko. Október sa nesie v znamení Halloweenu a milujú ho úplne všetci, bez ohľadu na to, či majú šesť alebo päťdesiat.

Obchody sa už od septembra plnia všakovakým tovarom s halloweenskou tematikou. Fantázii sa medze nekladú, a tak nájdete všetko. Od dekorácií do domu, cez kostýmy až po doplnky, o ktorých sa vám na Slovensku ani nesníva. Túžite byť hrdým vlastníkom jazvy na krku, ohlodanej končatiny alebo zakrvavených šiat? Žiaden problém. Amerika je predsa krajinou neobmedzených možností.

[captionid=“attachment_2282″align=“alignright“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Ak sa pokúšate nájsť epicentrum tohto ošiaľu, jednoznačne musíte zamieriť do mesta čarodejníc, do Salemu v štáte Massachusetts. Toto mestečko známe procesmi s čarodejnicami zo 17. storočia, kedy tu bolo upálených viac ako 20 ľudí vrátane mužov, sa už Salem prívlastku „The witch city“ nezbavil. A tak si na tom postavil svoj biznis v oblasti cestovného ruchu. Čarodejnice tu skrátka tvoria gro akejkoľvek reklamy. Dokonca i obyčajný obchod s bicyklami má vo výklade bicykel a na ňom, ako ináč, bosorku.

V októbri Salem ožíva úplne najviac. Na každom rohu zoženiete vkusné i menej vkusné čarodejnícke klobúky a nikto sa na vás nebude pozerať ako na blázna, keď sa v ňom budete promenádovať po meste. Práve naopak, patrí to ku koloritu.

[captionid=“attachment_2284″align=“alignleft“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Okrem toho sa centrum mesta zapĺňa rozličnými postavičkami a tak nie je nič nezvyčajné, keď počas prechádzky stretnete Freda Flinstona, Frankensteina či Srdcovú kráľovnú z Alice v krajine zázrakov. Ak máte chuť sa po meste previezť na historickej električke, stačí nastúpiť a za 15 dolárov máte prehliadku a výhľad v jednom. Ďalšou alternatívou je zastaviť si halloweensku rikšu a zviezť sa s „divným týpkom“ ako sám seba vodič prezentuje.

Okrem povinných zastávok v suveníroch, musíte jednoznačne navštíviť niektorý zo strašidelných domov, ktoré Salem ponúka. Samozrejme, každý vás láka na to, že práve ten ich je ten najhrôzostrašnejší. My sme si z ponuky vybrali Frankensteinovo laboratórium a Strašidelnú dedinu čarodejníc. Obe budovy sa nachádzajú blízko seba a ak ste fanúšikom strašidelných domov a pocitu, keď na vás spoza rohu vyskakujú strašidlá, alebo vás niekto naháňa s motorovou pílou za sprievodu hororových zvukov, určite si prídete na svoje.

[captionid=“attachment_2286″align=“alignright“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Ďalším zaujímavým objektom je Salemské múzeum voskových figurín. Nečakajte však žiadneho Johnnyho Deppa či Angelinu Jolie. V tomto múzeu môžete vidieť výjavy z histórie od založenia mesta, cez hystériu a procesy s čarodejnicami v roku 1692 až po rozvoj obchodu v 18. storočí. Možnosti kam zájsť je však oveľa viac, buďte si istí, že všetko je s prívlastkom „čarodejnícke.“

Salem sa skrátka v októbri mení na bublajúci kotol amerického Halloweenu. Preto sem v tomto období mieri nielen veľa „cezpoľných“, ale aj turistov. Pretože každý chce okúsiť, ako chutí nefalšovaná americká halloweenska párty.

29. októbra 2010

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Hana Hajovská