Rozkvitnuté Holandsko

Rozkvitnuté Holandsko
Jar je v krajine tulipánov farebná a voňavá. Na nekonečnej rovine kvitnú dlhé záhony kvetov. Najkrajšie sú v záhradách Keukenhof. Jana Čavojská

Každú jar tu vysadia sedem miliónov kvetov. Nádhera! Keukenhof je najväčšia kvetinová záhrada na svete. Najkrajšia je teraz, na jar. Prechádzka medzi tými farbami je úchvatná. Vedia to miestni, ale aj turisti z celého sveta.

Keukenhof, to je tridsaťdva hektárov kvetov pri mestečku Lisse. Záhradu otvárajú v polovici marca a návštevníci sa môžu kochať kvetmi do polovice mája. Najkrajšia je však práve teraz, v apríli. Kedysi, ešte v 15. storočí, tu bol poľovnícky revír. Zároveň tu pestovali bylinky pre zámockú kuchyňu grófky Jacqueline z Hainautu. A tak sa zrodilo pomenovanie tohto miesta: Keukenhof, Zámocká kuchyňa.

Jana Čavojská

Skutočnú kvetinovú záhradu tu založil v roku 1949 primátor mestečka Lisse. Chcel tu vysadiť všetky druhy kvetov, ktoré kvitnú v Holandsku a v celej Európe. A chcel kvety aj vyvážať, Holandsko je dodnes najväčší svetový exportér kvetín. Po otvorení záhrad boli medzi ich prvými návštevníkmi členovia kráľovskej rodiny.

Jana Čavojská

Prichádzajú sem Holanďania aj turisti, pešo a na bicykloch sa vozia medzi kvetmi a fotografujú. Nikto im nezakazuje šliapať po záhonoch, práve naopak, kvet si môžu pozrieť zblízka a privoňať k nemu. No jar v Keukenhofe nie je len o obdivovaní tej krásy. Odborná porota každý rok oceňuje tie najkrajšie tulipány, ruže, chryzantémy a ďalšie druhy kvetov.

Celý areál sa skladá z rozličných typov záhrad. Nájdete tu napríklad anglickú, japonskú či historickú záhradu. Ale aj les s potôčikom a dlhé lány farebných kvetov, ktoré pokrývajú rozľahlú krajinu ako koberce.

Jana Čavojská

Pozorovanie kvetov že je nuda? Tak to ani náhodou. Pochopíte to práve v Keukenhofe, pod zubatým holandským slniečkom.

8. apríla 2013

Najčítanejšie za 24 hod