Reportáž z Madagaskaru: Po stopách Mórica Beňovského

Reportáž z Madagaskaru: Po stopách Mórica Beňovského
Vlado Dudlák

Portál Webnoviny.sk prináša zápisky z „denníka“ slovenskej expedície na Madagaskare, ktorá v týchto dňoch pokračuje v nakrúcaní historického filmu o slovenskom rodákovi Móricovi Beňovskom.

14. máj: Morombe, Madagaskar

Slovenská expedícia „Po stopách Mórica Beňovského 2011“ v zložení Vladimír Dudlák, Robert Zipser, Ladislav Gažo a prof. Pavel Veis má za cieľ pokračovať v točení historického filmu o našom krajanovi na exotickom ostrove, kde bol Móric Beňovský zvolený za káľa kráľov „anpanjakabé“ (čítaj anpansakabé). Expedícia navštívila miesto, kde bol Beňovský v máji 1786 zastrelený Francúzmi a pri príležitosti 225. výročia jeho úmrtia navštívili na Cap Est školu v džungli, ktorú navštevuje vyše 200 detí. V škole rozdali deťom zošity, hračky zo slovenska od detí zo školy v dedine Ostrov pri Vrbovom, futbalovú loptu a vytýčili na škole Beňovského zástavu. Expedícia ďalej pokračuje vo svojich aktivitách na ostrove Madagaskar.

18. máj: Tulear, Madagaskar

[captionid=“attachment_2622″align=“alignright“width=“610″]VladoDudlák[/caption]

Slovenská expedícia „Po stopách Mórica Beňovského 2011“ sa presunula z východného mysu Madagaskaru na juhozápadné pobrežie ostrova. V saleziánskej misii v Tuleare ju privítal slovenský misionár Don Vladimír Stuchlý, ktorý pôsobí na Madagaskare už 25 rokov. Spoločne s ním sa expedícia vypravila severným smerom od Tulearu do vidieckej farnosti v Ankililoaka, kde Don Stuchlý pôsobil šesť rokov a založil tam školu, ktorú v súčasnosti navštevuje 1500 žiakov. Prof. Pavel Veis, člen expedície, bol požiadaný saleziánmi o krátky prejav k študentom pred zahájením vyučovania. Potom expedícia pokračovala s Donom Stuchlým ďalej na sever divokými oblasťami s vysokým výskytom unikátnych baobabov.

Expedícia prešla počas 4 dní prašnými cestami-necestami okruh 600 kilometrov cez mestečko Morombe. Táto oblasť je turistami veľmi zriedkavo navštevovaná, žije tu kmeň Vezo, ktorý sa živí najmä rybárstvom a je plachý na bielych ľudí. Orientácia v tejto oblasti je problematická aj pre miestnych sprievodcov. Znalosti slovenského misionára, ktorý pozná túto oblasť, ovláda malgaštinu i miestne dialekty bola nepostrádateľná. Expedícia pokračuje ďalej na južnom cípe Madagaskaru v oblasti Fort Dauphin.

23. mája 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Vlado Dudlák