Reportáž z Madagaskaru: Po stopách Mórica Beňovského II

Reportáž z Madagaskaru: Po stopách Mórica Beňovského II
Vlado Dudlák

Portál Webnoviny.sk prináša zápisky z „denníka“ slovenskej expedície na Madagaskare, ktorá v týchto dňoch pokračuje v nakrúcaní historického filmu o slovenskom rodákovi Móricovi Beňovskom.

24. máj: Antsirabe, Madagaskar

Slovenská expedícia „Po stopách Mórica Beňovského 2011“ sa presunula z Tulearu do Fort Dauphin na juhovýchodnom cípe Madagaskaru. Historická pevnosť Fort Dauphin bola miestom, kde sa Móric Beňovský prvýkrát vylodil na území Madagaskaru. V dňoch 12. – 14. apríla 1772 tam pristál na francúzskej lodi, keď unikal zo zajatia na Kamčatke. Dvadsaťpäťročný Móric Beňovský vtedy ešte netušil, že Madagaskar sa stane jeho domovom po tom, čo ho francúzsky kráľ Ľudovít XV o pár mesiacov neskôr poveril zriadením vojensko-obchodnej základne na Madagaskare.

V súčasnosti pevnosť Fort Dauphin slúži ako vojenská základňa malgašskej armády s prísnym zákazom filmovania. Podarilo sa nám nadviazať kontakt s bývalým generálom vo výslužbe, ktorý pred 40 rokmi velil posádke v pevnosti. Vďaka nemu sme sa dostali aj s kamerami do objektu a mohli sme natočiť výpovede pri historickej tabuli, pri ktorej stál aj Móric Beňovský. V oblasti Fort Dauphin sme si pripomenuli 225. výročie úmrtia našej významnej osobnosti. Slovenská expedícia sa presunula cez hlavné mesto Antananarivo (Tana) do Antsirabe. V oboch mestách má náš krajan ulicu pomenovanú svojim menom. Expedícia ukončí svoje filmárske pôsobenie na Madagaskare 26. mája.

24. mája 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Vlado Dudlák