Raj či nával: Rebríček odhalil najľudnatejšie ostrovy sveta

Raj či nával: Rebríček odhalil najľudnatejšie ostrovy sveta
www.amusingplanet.com

Kedysi zelené oázy s priezračným pieskom a exotickým ovocím, dnes centrá biznisu, administratívy, turizmu či rybolovu – pozrite si prehľad najľudnatejších ostrovov sveta.

Santa Cruz del Islote

Vzdialený necelú hodinku cesty člnom od karibského pobrežia Kolumbie leží malý ostrov menom Santa Cruz del Islote, ktorý vedie pomyselný rebríček najľudnatejších ostrovov na svete. Nachádza sa tu spolu 90 domov, v ktorých žije okolo 700 ľudí. V čase prázdnin, keď sa miestne deti vracajú z pevniny naspäť na návštevu k rodičom, sa počet obyvateľov šplhá na 1200.

Ostrov obklopujú tyrkysové vody Karibského mora, na piesočné pláže však už nezostal žiaden priestor. Ak si chcú deti zahrať futbal, musia sa plaviť na susedný ostrov Mucura key. Najväčšie námestie a zároveň voľné priestranstvo, ktoré sa na ostrove nachádza, má totiž rozlohu rovnakú ako polovica tenisového kurtu. Zosnulých musia domáci pochovávať tiež na neďalekom ostrove, lebo na cintorín tu jednoducho nezostal priestor.

[captionid=“attachment_3452″align=“alignnone“width=“481″]www.amusingplanet.com[/caption]

Kolumbijské námorné lode zásobujú Santa Cruz del Islote pitnou vodou asi raz za tri týždne. Ženy sa tu zväčša starajú o domácnosť, kým muži sa venujú rybolovu. Ostrov však patrí k pokojným miestam, kde sa dvere na noc nikdy nezamykajú. Ostrovní dedinčania sa často stretávajú u susedov, aby sa spolu porozprávali, zahrali si karty, či pozreli obľúbené telenovely – skutočnosť, že si pritom „dýchajú na krk“, túto idylku vôbec nenarúša.

Hongkong

Región ležiaci na pobreží Juhočínskeho mora sa môže pochváliť populáciou 1,2 milióna obyvateľov a hustotou zaľudnenia 16-tisíc obyvateľov na km². V roku 1842, keď ho počas anglicko-čínskej vojny okupovali armády Spojeného kráľovstva, sa na ostrove nachádzalo len niekoľko drobných rybárskych osád s tromi tisícmi obyvateľov. Dnes sa tu okrem rezidenčných častí nachádzajú turisticky obľúbené ciele vrátane chrámu Wong Tai Sin, Vtáčieho trhu či 554 metrov vysokej hory Victoria Peak. Svoju pôvodnú podobu si tu zachovala už len rybárska osada Lei Yeu Mun na južnom výbežku Kowloonu a Hongkongský park, v ktorom nechýbajú zelené záhrady, fontány, jazierka s vodným vtáctvom či múzeum čajov. K najhustejšie zaľudneným oblastiam patrí severné pobrežie, kde žije 26-tisíc obyvateľov na km².

[captionid=“attachment_3454″align=“alignnone“width=“610″]www.amusingplanet.com[/caption]

Manhattan

Ostrov ležiaci na dolnom toku rieky Hudson je najhustejšie zaľudnený a zároveň najstarší z piatich samosprávnych obvodov mesta New York. S počtom obyvateľov 1,58 milióna patrí k najľudnatejším oblastiam spomedzi všetkých amerických miest. Často sa označuje za komerčné, finančné i kultúrne centrum USA. Hlavné rozhlasové, televízne i telekomunikačné spoločnosti majú svoje sídlo práve tu. Kolorit dotvárajú burzy New York Stock Exchange, Nasdaq, Organizácia Spojených národov ako aj dôležití vydavatelia amerických novín, magazínov a kníh.

[captionid=“attachment_3456″align=“alignnone“width=“610″]www.amusingplanet.com[/caption]

Salsette Island

Salsette Island leží v Arabskom mori na západnom pobreží Indie. Na ostrove sa okrem metropoly Bombaj nachádzajú aj ďalšie ľudnaté mestá Thane a Mira-Bhayandar, ktoré spolu na rozlohe 619 km² obýva takmer 15,1 milióna ľudí. Ostrov bol zaľudnený už od čias doby kamennej. V 18. storočí sa po striedaní nadvlád niekoľkých dynastií dostal pod kontrolu Britov. Bombaj sa v tom čase stal dôležitým obchodným centrom. V 19. storočí tu pribudli viadukty, cesty a mosty, ktoré prepojili Bombaj s ostrovom Salsette a samotný ostrov s pevninou. Práve tieto trate povzbudili obchodníkov k stavbe víl a apartmánov na ostrove Salsette, ktorého počet obyvateľov začiatkom 20. storočia vzrástol na 147-tisíc a jeho postupné zväčšovanie z neho urobilo najľudnatejšie mesto Indie. Dnes tu žije okolo 13 miliónov obyvateľov a spolu s okolitými predmestiami tvorí šiestu najväčšiu metropolitnú oblasť na svete, kde žije okolo 15,1 milióna obyvateľov.

[captionid=“attachment_3457″align=“alignnone“width=“481″]www.amusingplanet.com[/caption]

Benátky

Romantické mesto vybudované na 118 malých ostrovčekoch oddelených kanálmi a opätovne posplietané stovkami mostov láka rady návštevníkov nielen v lete, ale aj v chladných mesiacoch, kedy ulice zapĺňa hudba a farebná smršť karnevalových masiek. Mesto ležiace v močaristej Benátskej lagúne sa rozprestiera pozdĺž pobrežia medzi ústím rieky Pád a riekou Piava. Benátske súostrovie, ktoré zaberá 7 km², k dnešnému dňu obýva 271-tisíc ľudí. Mesto známe gondoliermi, pravidelnými bienále architektúry, karnevalmi aj premenlivým počasím však neustále klesá a rastúci počet obyvateľov i turistov celej situácii vôbec nepomáha. Za posledné storočie Benátky údajne klesli o 24 cm a vláda preto pracuje na pláne, ktorý má mesto aj jeho obyvateľov ochrániť pred zvyšujúcou sa morskou hladinou.

[captionid=“attachment_3460″align=“alignnone“width=“481″]www.amusingplanet.com[/caption]

Joal-Fadiouth, Senegal (39-tisíc obyvateľov)

[captionid=“attachment_3462″align=“alignnone“width=“560″]www.amusingplanet.com[/caption]

North Malé, Maldivy (100-tisíc obyvateľov)

[captionid=“attachment_3464″align=“alignnone“width=“610″]www.amusingplanet.com[/caption]

Ebeye, Marshallove ostrovy (15-tisíc obyvateľov)

[captionid=“attachment_3466″align=“alignnone“width=“610″]www.amusingplanet.com[/caption]

Vasilyevsky ostrov, Petrohrad (203-tisíc obyvateľov)

[captionid=“attachment_3468″align=“alignnone“width=“481″]www.amusingplanet.com[/caption]

Lübeck, Nemecko (214-tisíc obyvateľov)

[captionid=“attachment_3470″align=“alignnone“width=“545″]www.amusingplanet.com[/caption]

www.amusingplanet.com

28. mája 2012

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová