Prosím, necvrknite si do neoprénu

Prosím, necvrknite si do neoprénu
Je smiešne vidieť pupkatých fotrov navlečených do priliehavých kombinéz. Vyzerajú ako z rozprávky o troch chrobákoch. Vážnosti im nakoniec dodá jedine záchranná vesta. Prilba na hlave však opäť všetko zaklincuje... Vladimír Kampf

Je smiešne vidieť pupkatých fotrov navlečených do priliehavých kombinéz. Vyzerajú ako z rozprávky o troch chrobákoch. Vážnosti im nakoniec dodá jedine záchranná vesta. Prilba na hlave však opäť všetko zaklincuje...

Zato mladým ženám dobre padne aj takáto róba, ktorá zvýrazní ich krivky a prilba a vesta z nich urobia nebojácne adrenalínové hrdinky. V slovinských Alpách na divokej vode pri mestečku Bovec takto skrášlia každého záujemcu o rafting. Sprostredkovateľov mimoriadnych zážitkov je v tejto krajine veľa. Stačí si vybrať. Nám sa ušiel sprievodca s prezývkou Kanos.

„Prosím, necvrknitre si do neoprénu. Keď bude treba, stačí povedať a ja vám zastavím,“ vyzval nás Kanos počas náročnej inštruktáže. Rozprával nám, aké hrôzy nás počas plavby čakajú. Človeku pri tom napadajú otázky, či sa tu už niekto utopil… Nebudem náhodou prvý?

Vnímavejší pozorovateľ však čoskoro zistí, že všetko je iba hra na nebezpečenstvo. Nárazy o skaly majú sprievodcovia – kormidelníci pod kontrolou. V podstate sa niet čoho báť. Len naša havária s maďarským raftom asi nebola fingovaná.

Kanos mal čo robiť, kým nás zvesil zo skaly, na ktorej sme zostali. V duchu som sa rozlúčil s fotoaparátom. Kúpeľ by neprežil… Pred kvapkami ho chránila iba sprchová igelitová čiapočka. Beriem ich z hotelov. Je to skvelá ochrana techniky pred dažďom vyrobená špeciálne „na fotoaparáty“.

Vladimír Kampf

Mimochodom, liezť do raftu s fotoaparátom bez vodotesného púzdra radšej neskúšajte. Príjemným finále splavu totiž býva akože neúmyselné prevrátenie člna a malý kúpeľ v studenej bystrine. Aspoň človek spozná, ako funguje neoprénový oblek. Všetko je to v cene, aj keď o tom spočiatku nemáte ani potuchy.

18. apríla 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod