Prírodné zázraky, ktoré miznú neuveriteľne rýchlo. Viete o nich?

Havaj, Kauai
pixabay.com

Amerika je domovom hneď niekoľkých najskvostnejších prírodných zázrakov na svete. Mnoho z nich je ale čoraz viac v ohrození kvôli vplyvom klimatických zmien a znečistenia.

Zatiaľ čo niektoré pomaly zmeny prekonávajú, iné chátrajú čoraz rýchlejším tempom. Pozrite si miesta, ktoré by mal vidieť každý cestovateľ pred tým, ako bude neskoro. Od majestátneho Yellowstonského národného parku po najstarší havajský ostrov Kauai.

Najväčšia subtropická „divočina“ v Amerike je floridský Evergladeský národný park. Je domovom aligátorov, krokodílov, ohrozených kožatiek veľkých a viac ako 350 druhov vtákov.

Everglades, Florida
pixabay.com

Glacier National Park (Ľadovcový národný park) v Montane je rajom pre turistov. Bol domovom viac ako 150 ľadovcov, teraz ich má park menej ako 25 a je potenciálne riziko, že o 15 rokov nebude vďaka klimatickým zmenám žiadny.

Montana
pixabay.com

Najstarší národný park v Amerike – Yellowstone – je známy tým, že ho obýva množstvo divokej zveri a nachádzajú sa v ňom nádherné gejzíry, ako je Old Faithful. Park trpí infraštruktúrnymi problémami, znečistením vzduchu a úbytkom borovíc, ktoré sú napádané rastúcim počtom chrobákov.

Yellowstone
pixabay.com

Veľký kaňon bol označený ako jeden z 11 najohrozenejších pôvodných miest v Amerike.

Veľký kaňon
pixabay.com

V Joshua Tree National Park kvôli zvyšujúcej sa teplote a ubúdaniu vlhkosti miznú známe stromy juky a tiež zvieracie obyvateľstvo.

Joshua tree national park
pixabay.com

Pod ľadovcom Mendenhall v Mendenhall Valley na Aljaške sú dych vyrážajúce ľadové jaskyne a ľadové kupoly. Jaskyne sa však topia z roka na rok viac.

Aljaška, Mendenhall
pixabay.com

Národný park v štáte Washington Mount Rainer je domovom Mount Rainer – aktívnej sopky s ľadovcovým vrcholom. Čoraz teplejšie letá spôsobujú ustupovanie ľadovcovej vrstvy.

Mount Rainer
pixabay.com

Havajský sopečný národný park ponúka cestovateľom šancu byť svedkami cez 70 miliónov rokov trvajúcej sopečnej aktivity. Tiež je útočišťom pre domorodé rastliny a zvieratá, ktoré sú čoraz viac ohrozované vyššími teplotami či narastajúcim počtom invazívnych druhov.

Havaj, sopečná oblasť
pixabay.com

Národný park v Kalifornii je domovom najvyšších stromov na svete – sekvojí. Gigantické sekvoje sú ale na ústupe kvôli požiarom, ktoré Kaliforniu často zachvacujú.

Kalifornský národný park, sekvoje
pixabay.com

Na najstaršom z havajských ostrovov Kauai sa nachádzajú starodávne pláže, dažďové pralesy i nádherné vodopády. Rizikovými faktormi sú v tomto prípade hurikány, tsunami či pobrežné erózie.

Havaj, Kauai
pixabay.com

28. novembra 2015

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod