Prieskum odhalil najbezpečnejšie letecké spoločnosti sveta

Prieskum odhalil najbezpečnejšie letecké spoločnosti sveta
SITA/AP

Na vrchole rebríčka sa umiestnila fínska letecká spoločnosť Finnair, ktorá už 30 rokov nezaznamenala žiadne straty na životoch ani strojoch. Prieskum zároveň potvrdil, že rok 2012 bol z hľadiska civilnej leteckej prepravy najbezpečnejší v celej histórii.

Webnoviny.sk

Lietanie nebolo nikdy také bezpečné ako v roku 2012. Podľa prieskumu nemeckého úradu Jacdec, ktorý každoročne vypracúva analýzy leteckých nehôd, sa uplynulý rok zapísal do histórie ako rok s najnižším počtom úmrtí v civilných lietadlách. Počet zosnulých sa uplynulý rok zastavil na čísle 496, agentúra pritom napočítala 102 leteckých nehôd, pri ktorých boli lietadlá vážne poškodené.

Pri tejto príležitosti Jacdec zostavil rebríček najbezpečnejších leteckých spoločností na celom svete. Najlepšie v ňom obstála fínska aerolinka Finnair, za ňou sa umiestnili Air New Zealand a Cathay Pacific. Všetky tri spoločnosti od roku 1983 nezaznamenali žiadne letecké havárie ani úmrtia.

Z nízkonákladových spoločností skončil EasyJet na 17. mieste a Ryanair na 32. mieste. Najbezpečnejšie regióny leteckej dopravy ležia v Európe, ale aj v USA a Latinskej Amerike. Najriskantnejšie zostávajú regionálne aerolinky v krajinách poznačených politickými konfliktami, k problémovým oblastiam patrí aj Afrika, Rusko, Pakistan a Nepál.

Pre zhotovenie rebríčka spoločnosť brala do úvahy nielen celkové straty, ale aj ťažké dopravné nehody s dobrým koncom v priebehu posledných 10 rokov. Najhoršie v rebríčku skončila Air India, brazílska TAM Airlines a z Taiwanu pochádzajúca aerolinka China Airlines.

www.bild.de, www.aerointernational.de

9. januára 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk