Poznáme najdrahšie mesto sveta, leží v Ázii

Singapur
Singapur www.jetcharter.com

Najdrahšie mesto na svete leží v najmenšom ázijskom štáte – v Singapure. Peňaženkou tu otrasú najmä výdavky na auto a oblečenie.

Najdrahším mestom na svete z hľadiska životných nákladov je pre rok 2014 Singapur. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka The Economist Intelligence Unit, ktorý pravidelne zostavuje britský týždenník The Economist. V najnovšom prieskume porovnával ceny 160 základných položiek v 131 mestách na celom svete. V rebríčku, ktorý skúmal ceny potravín, oblečenia, nájomného, energií, dopravy, školného či rekreácie, tento rok vedie „Levie mesto“.

„Čo sa týka šoférovania áut, Singapur je výrazne drahší než akékoľvek iné mesto. Ceny dopravy sú tu trojnásobne vyššie ako v New Yorku. Mestský ostrovný štát má veľmi málo prírodného bohatstva, Singapur je teda v oblasti energie a zásob vody závislý od ostatných krajín, čím sa v rebríčku z hľadiska najvyšších poplatkov na údržbu domácnosti zaradil na tretie miesto,“ píše sa vo výslednej správe. Singapur je zároveň najdrahším mestom na nákup oblečenia.

V rebríčku najdrahších miest na druhom mieste skončil Paríž, nasledovalo ho Oslo, Zürich a Sydney. Tokio, ktoré si v roku 2013 odnieslo prvenstvo, sa tentokrát posunulo na zdieľanú šiestu priečku.

[captionid=“attachment_571″align=“alignright“width=“481″]OndrejRabatin[/caption]Najdrahšie mestá na svete pre rok 2014:

1. Singapur, Singapur

2. Paríž, Francúzsko

3. Oslo, Nórsko

4. Zürich, Švajčiarsko

5. Sydney, Austrália

6.-9. Caracas, Venezuela

6.-9. Ženeva, Švajčiarsko

6.-9. Melbourne, Austrália

6.-9. Tokio, Japonsko

10. Kodaň, Dánsko

…..

127.-128. Damask, Sýria

127.-128. Káthmandu, Nepál

129. Nai Dillí, India

130. Karáči, Pakistan

131. Bombaj, India

Kodaň

Kým na prvých miestach rebríčka kraľujú ázijské a európske mestá, na opačnom konci tiež dominuje Ázia. „Ázijské mestá patria k jedným z najlacnejších vo svete – hlavne na Indickom subkontinente,“ uviedol editor rebríčka Jon Copestake.

[captionid=“attachment_575″align=“alignnone“width=“544″]TomášKubuš[/caption]

Najmenej drahým mestom na svete je podľa prieskumu Bombaj. Za nízke ceny tu zodpovedá najmä veľká nerovnosť v oblasti platov. Podobná situácia je aj v hlavnom meste Indie Naí Dillí. Nízke príjmy väčšiny zamestnancov držia na uzde aj ceny produktov. „Nízke platy spolu s lacnou a veľkou zásobou tovaru v mestách, ako aj štátna dotácia na niektoré produkty, držia ceny dolu, hlavne v porovnaní so západnými štandardmi,“ vysvetlil Copestake.

www.cnn.com, www.bbc.co.uk

5. marca 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz