Pobrežie na Maldivách sa zmenilo na žiarivý oceán hviezd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pobrežie na Maldivách sa zmenilo na žiarivý oceán hviezd
Will Ho

Ostrovná republika v Indickom oceáne má vďaka prítomnosti žiarivého fytoplanktónu o ďalšie turistické lákadlo navyše.

Exotickú republiku v Indickom oceáne, ktorú tvorí 1100 drobných koralových ostrovov, zvyknú cestovatelia vďaka bielym plážam, pokojnému tyrkysovému moru a tropickej flóre označovať za raj na Zemi.

K dokonalému pokoju však Maldivy vedia naaranžovať aj ďalšiu pastvu pre oči – bioluminiscentný fytoplanktón, ktorý dokáže hladinu oceána premeniť na trblietavú pokrývku.

Bioluminiscencia je vyžarovanie viditeľného svetla živými organizmami. Princípom bioluminiscencie je oxidácia bielkoviny luciferín, ktorý pri reakcii s kyslíkom produkuje svetlo. Pri reakcii sa vyžaruje až 96 % svetla a len 4 % tepla, je teda z hľadiska daných organizmov veľmi efektívny. Okrem svätojánskych mušiek takto žiaria aj niektoré dážďovky, morské živočíchy ako medúzy, ale i huby a baktérie.

Drobný rastlinný planktón, ktorý obýva pobrežie Maldív, dokáže vyžarovať silné modré svetlo. Ako vysvetlil morský biológ Jorge Ribas, žiarenie je prirodzenou reakciou týchto mikroorganizmov na stres vyvolaný napríklad nárazom vĺn na pobrežie, prítomnosťou predátora, či bežným dotykom. Žiarenie tak podobne ako u svätojánskych mušiek vzniká ako vedľajší produkt chemickej reakcie a dokáže sa postarať o úchvatné divadlo.

Prírodnú hru, vďaka ktorej hladina oceána pripomína hviezdnu oblohu, sa na koralovom ostrove Dusit Thani na Maldivách podarilo zachytiť aj taiwanskému fotografovi Willovi Ho. Ostrovná republika tak vďaka fotografiám získala nové turistické lákadlo.

www.thisiscolossal.com

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia