Po katastrofe stresy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Po katastrofe stresy
Jedenásteho marca 2011 zasiahlo sever japonského ostrova Honšú zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Následné tsunami zdevastovali severovýchodné pobrežie krajiny vrátane jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej unikla radiácia. SITA - AP Photo/Junji Kurokawa

Experti tvrdia, že stres a mentálna nepohoda patria pravdepodobne k najvážnejším zdravotným problémom spôsobeným pred dvoma rokmi jadrovou katastrofou vo Fukušime.

Riziká ochorenia na rakovinu sú nejasné, no počet ľudí ktorí vykazujú stres či traumu následkom katastrofy, sa zvyšuje. Z 35 300 osôb, ktoré vyplnili dotazník na lekárskej fakulte univerzity vo Fukušime, štvrtina naznačila, že je vystavená veľkému stresu a traume.

Veľa manželstiev sa tiež rozpadlo. Otcovia zostali doma, no matky z deťmi odišli do dočasných príbytkov či vládou podporovaných ubytovní vzdialených od miesta úniku radiácie. Mentálny stres a nepohoda boli hlavným zdravotným problémom aj po katastrofe v americkej jadrovej elektrárni Tree Miles Island v roku 1979 a v dnes ukrajinskom Černobyle v roku 1986.

Jedenásteho marca 2011 zasiahlo sever japonského ostrova Honšú zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Následné tsunami zdevastovali severovýchodné pobrežie krajiny vrátane jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej unikla radiácia.

Zemetrasenie a tsunami spôsobili zlyhanie chladiaceho systému vo väčšine reaktorov a po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov unikali nebezpečné rádioaktívne látky do vzduchu aj do mora. Experti v decembri 2011 ubezpečovali, že majú poškodené jednotky jadrového zariadenia pod kontrolou. Roztopené palivo však ostáva vo vnútri, pričom ich úplné odstavenie a odstránenie bude podľa odhadov trvať desaťročia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia