Po dcére cisárovnej

Po dcére cisárovnej
Na štúrovské termálne kúpalisko Vadaš prichádzajú ľudia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Čaká tu na nich kopa bufetov, športovísk, tobogánov a rôzne iné atrakcie. Júlia Kampfová

Na štúrovské termálne kúpalisko Vadaš prichádzajú ľudia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Čaká tu na nich kopa bufetov, športovísk, tobogánov a rôzne iné atrakcie.

Kto príde, má na výber z množstva bazénov. Plavecký, masážny, relaxačný, bazén s umelým vlnobitím… Ak by vás od kúpania v horúcej vode vo vonkajších bazénoch odradilo nepriaznivé počasie, nevadí. K dispozícii je krytá plaváreň, alebo stačí prejsť cez most a v Ostrihome na vás čaká aquapark s bazénmi s teplou vodou, šmýkačkami a wellness centrom.

Výhľad na ostrihomskú baziliku máte aj priamo z bazénov termálneho kúpaliska v Štúrove. Vyzerá skutočne malebne. Od návštevy tejto sakrálnej pamiatky mohli turistov v minulosti odradiť ruiny mosta.

Staro-nové prepojenie

Most sa dočkal rekonštrukcie po päťdesiatich siedmich rokoch. Dovtedy slovenské Štúrovo s maďarským Ostrihomom spájala len kompa, neďaleko jeho torza. Tá cez Dunaj prevážala ľudí aj autá. Most na tomto mieste stál už od roku 1895.

Júlia Kampfová

Pomenovali ho podľa najmladšej dcéry rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej, známej ako Sisi. Most Márie Valérie. Pri konci druhej svetovej vojny ho však ustupujúce nemecké vojská vyhodili do vzduchu. Až v októbri roku 2001 bol most na základe dohody vlád Slovenska a Maďarska obnovený.

Unikátna dominanta

Ostrihom bol prvým kráľovským mestom v Maďarsku. Už od dávna bol hlavným sídlom katolíckej cirkvi. Bazilika svätého Štefana, po Vatikánskej bazilike druhá najväčšia na svete, je jeho dominantou. V bazilike okrem obrovskej unikátnej olejomaľby na oltári nájdete podzemné krypty.

Júlia Kampfová

Navštíviť môžete aj kupolu, z ktorej sa vám naskytne prekrásny výhľad na okolie, alebo arcibiskupskú klenotnicu, jednu z najbohatších cirkevných klenotníc sveta, na poschodí baziliky. V Ostrihome môžete okrem cirkevného a svetského kultúrneho dedičstva navštíviť aj miestne trhy, ktoré sa konajú každú stredu a piatok.

8. apríla 2013

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Júlia Kampfová