Planétu Tatooine dnes obývajú predavači suvenírov

Planétu Tatooine dnes obývajú predavači suvenírov
Domov Anakina Skywalkera z Hviezdnych vojen reálne existuje. Spolu s ďalšími miestami, na ktorých vybojovali udatní vesmírni bojovníci väčšinu bitiek, leží v tuniskej púšti. Jana Čavojská

Domov Anakina Skywalkera z Hviezdnych vojen reálne existuje. Tatooine dokonca nie je vzdialená milióny svetelných rokov, v nejakej ďalekej galaxii. Spolu s ďalšími miestami, na ktorých vybojovali udatní vesmírni bojovníci väčšinu bitiek, leží v tuniskej púšti.

Na juhu krajiny je dokonca mesto Tatouine. Píše sa síce inak ako vymyslená planéta, ale vyslovuje sa to rovnako. Samozrejme, Tatouine vzniklo o niekoľko sto rokov skôr ako do Tuniska prišiel George Lucas s myšlienkou nakrútiť tu Hviezdne vojny. Ale aj tak je to zaujímavá náhoda.

Fatamorgána?

Z mesta Tozeur a jeho palmových hájov to na ďaleké planéty ani netrvá terénnym autom 4×4 tak dlho. Najprv prejdete cez zopár dedín, potom okolo kočovníkov a už len ďalej po piesku. Polopúšť o chvíľu vystriedajú piesočné duny. Po niekoľkých minútach jazdy smerom k alžírskym hraniciam dorazíte k prvým kulisám, presnejšie troskám kulís.

To však ešte nie je ono. Toto sú pozostatky kulís z filmu Anglický pacient – áno, aj ten tu nakrúcali, a aj Ježiša Nazaretského, Pirátov či V roku Pána. Za Hviezdnymi vojnami treba ísť ešte ďalej.

Jana Čavojská

Prechádzame cez niekoľkometrové piesočné duny. Za jednou sa konečne niečo vynorí. A vtedy si pripadáte ako keby ste tu, na okraji Sahary, vážne videli fatamorgánu: Mestečko oblúkových domčekov a pomedzi ne trčia k nebu akési zariadenia z budúcnosti. Neuveriteľné!

Diel Z budúcnosti

Keď však prídete bližšie, zbadáte kryté parkovisko s WC búdkami a je po ilúzii. Keď potom vkročíte do „hviezdneho“ mestečka, stratí sa aj zvyšok ilúzie. Tunisania sú od prírody značne leniví ľudkovia. Zdá sa, že sa uspokojili s tým, čo im tu filmári v 70. rokoch zanechali, a necítia potrebu to žiadnym spôsobom udržiavať, zveľaďovať a vylepšovať.

Domčeky sú zatvorené. Až na tie, v ktorých sú predajne suvenírov alebo v ktorých sa predavači suvenírov skrývajú pred ostrým púštnym slnkom. A keď predavači suvenírov na vás po niekoľkých dotieravých otázkach typu „where are you from“ spustia po slovensky, je fraška Hviezdne vojny, diel: Z budúcnosti na púšti, hotová.

Takmer ako vo filme

Fanúšikov Hviezdnych vojen láka Tunisko aj na ďalšie lokality, ktoré kedysi presvedčili Georgea Lucasa, že práve tu to najviac pripomína vzdialené galaxie. Pár kilometrov od Tozeuru, niekde v útrobách obrovského soľného jazera Chott El-Jerid, nakrúcali napríklad pohreb Shmi Skywalkera v Útoku klonov.

Jana Čavojská

Veľa scén vzniklo v meste Matmata a jeho okolí. Priamo v Matmate turistov láka hlavne hotel Sidi Driss. Bol kulisou sekvencíí o Skywalkerovom detstve. V bare ovešanom suvenírmi z Hviezdnych vojen podávajú zvláštne menu inšpirované Hviezdnymi vojnami.

Ostrov Džerba tiež ponúka niekoľko lokalít. Napríklad chatrč Obiho Kenobiho či Mos Eisley na planéte Tatooine. Na juh od Matmaty je niekoľko starých berberských pevností. Poslúžili pri záberoch z Anakinovho domu a na niektoré hromadné scény. V pevnosti Hadada neďaleko mesta Tatouine sa vraj tí najvnímavejší fanatici Hviezdnych vojen cítia takmer ako vo filme.

7. februára 2013

Najčítanejšie za 24 hod