Páni Spiša otvorili letnú sezónu na hrade

Páni Spiša otvorili letnú sezónu na hrade
SITA/Rastislav Ovšonka

Spišské múzeum v Levoči dnes slávnostne otvorilo novú letnú turistickú sezónu na jednom z najnavštevovanejších hradov na Slovensku – Spišskom hrade.

POPRAD 1. mája (WEBNOVINY) – Na Spišskom hrade dnes otvorili letnú turistickú sezónu. Pre milovníkov histórie bude tohtoročná sezóna na hrade pravdepodobne poslednou pred rozsiahlou rekonštrukciou horného a stredného nádvoria. Podľa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Márie Novotnej už tento rok chcú požiadať o prostriedky z fondov Európskej únie na ďalšiu obnovu Národnej kultúrnej pamiatky Spišský hrad, v rámci ktorej by mali zrekonštruovať aj románsky palác. Po obnove bude palác zastrešený a sprístupnený pre verejnosť. Pre stavebné práce bude hrad minimálne jednu letnú sezónu uzavretý pre verejnosť.

Tohtoročnú letnú sezónu otvorili už tradične šermiari zo Skupiny historického šermu Páni Spiša, ktorí na Spišskom hrade privítali pána hradu Ľubovňa. Program otvorenia hradu prerušil výdatný dážď, čo sa už viac rokov počas otvorenia sezóny nestalo. Napriek tomu si otvorenie letnej sezóny nenechali ujsť stovky návštevníkov zo Slovenska i zahraničia. Mária Novotná verí, že tohtoročná sezóna bude lepšia, ako predchádzajúca, kedy zaznamenali už druhý rok po sebe mierny pokles návštevnosti. Najúspešnejším rokom z pohľadu návštevnosti bol rok 2008, kedy si expozície Spišského múzea pozrelo vyše 215 000 ľudí. V roku 2009, ktorý už poznačila kríza, zaznamenalo Spišské múzeum vo svojich expozíciách takmer 180 000 turistov. Vlani došlo opäť k miernemu poklesu počtu návštevníkov. Tohtoročná sezóna sa podľa Novotnej vyvíja zatiaľ sľubne.

Návštevníci Spišského hradu si môžu okrem samotných objektov a výstupu na najvyššiu vežu na hrade pozrieť aj štyri expozície, ktoré približujú stredovekú hradnú kuchyňu, mučiareň, spálňu a archeologické objavy. Netradičnú nočnú prehliadku hradu môžu záujemcovia absolvovať už 14. mája, kedy na Spišskom hrade prebudia rôzne legendy. Posledný vstup na hrad bude presne o polnoci.

Dnešné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade je súčasťou podujatia Májové mámenie na hradoch Spiša. O týždeň otvoria letnú sezónu na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni. Podujatie ukončí 15. mája otvorenie letnej sezóny na Kežmarskom hrade.

1. mája 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA