Pád Kaczynského lietadla nespôsobila bomba

Pohreb poľského prezidenta Kaczynskeho, apríl 2010
Krakov počas pohrebu poľského prezidenta Lecha Kaczynskeho, ktorý tragicky zahynul pri leteckom nešťastí v apríli 2010. Jana Čavojská

Ruskí a poľskí vyšetrovatelia uskutočnili vo februári a marci spoločnú analýzu, aby dokázali, či sa poľský prezident sa stal obeťou sprisahania alebo skutočne išlo o nehodu.

Nové expertné vyšetrovanie havárie poľské lietadla, pri ktorom v roku 2010 zahynul poľský prezident Lech Kaczynski, neodhalilo žiadne stopy po výbušninách na mieste nehody či v troskách stroja. Vo štvrtok o tom informoval Ruský vyšetrovací výbor, ktorý cituje agentúra Ria Novosti.

Ruskí a poľskí vyšetrovatelia uskutočnili spoločnú analýzu vo februári a marci v odpovedi na špekulácie, že poľský prezident sa stal obeťou sprisahania, ktorého cieľom bolo zničiť jeho lietadlo prostredníctvom odpálenia bomby.

„Vyšetrovatelia skúmali stromy a fragmenty lietadla, pričom odobrali viac než 300 vzoriek pre porovnávacie testy uskutočnené v Rusku a Poľsku,“ uviedol hovorca výboru Vladimir Markin. Experti podľa jeho údajov prišli k záveru, že skúmané objekty „nenesú žiadne stopy po výbuchu“.

Nehoda sa odohrala 10. apríla 2010 počas pristávacieho manévru na smolenskom letisku. Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia zavraždenia 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie príslušníkmi sovietskej tajnej služby. Zahynulo všetkých 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczynského.

Ruská vyšetrovacia komisia viní z nehody poľských pilotov, ktorí sa rozhodli pristáť v hustej hmle. Poľsko však pripisuje zodpovednosť aj ruským letovým dispečerom, ktorí údajne neposkytli posádke dostatočne presné informácie.

7. marca 2013

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA