Orlando: Mickey Mouse, delfíny a kozmonauti

Orlando: Mickey Mouse, delfíny a kozmonauti
SITA/AP

Aj keby ste do Orlanda na letisko prileteli úplne neinformovaní o lákadlách mesta, „giftshopy“ vás uvedú do obrazu pomerne rýchlo. Obchodíky s tematikou Disney postavičiek, veľrýb, delfínov a iných zvieratiek SeaWorldu i darčekové predmety NASA – tak víta turistov Orlando.

Disneyworld, Universal Studios, SeaWorld – práve vďaka všetkým týmto atrakciám sa Orlando stalo v roku 2009 najnavštevovanejším americkým mestom. Orlando má takisto druhé miesto v počte hotelových izieb v meste v rámci USA (prvenstvo si drží Las Vegas). A ak si myslíte, že na to, aby ste si Orlando užili, musíte mať so sebou deti, prípadne tým dieťaťom byť, nechajte sa vyviesť z omylu. Do Disneyworldu smerujú mladé dvojice i trojgeneračné rodiny. Niektorí sú tu na medových týždňoch, iní oslavujú svoje 20. výročie svadby. Veď ako sa hovorí, nezáleží na veku, kúsok dieťaťa má v sebe každý z nás. A ak si myslíte, že vy do tejto kategórie nepatríte, nechajte Orlando to dieťa v sebe prebudiť.

Let the Memories begin!

[captionid=“attachment_2834″align=“alignright“width=“540″]SITA/AP[/caption]

Tak znie slogan Disneyworldu, ktorý nájdete v každej reklame a upútavke. No je na ňom kus pravdy. Rozprávala som sa so ženou, ktorá strávila v Disneyworlde týždňovú dovolenku a vraj vždy, keď nemá dobré obdobie a je jej ťažko, spomína na rozprávkové chvíle, ktoré tu zažila a hneď sa cíti lepšie.

Samotný Disney rezort je veľký asi ako San Francisco. Nájdete tu nespočetné množstvo hotelov, 4 tematické parky a samotné Disney mestečko, kde kúpite všetko zásadne od Disney. Veď ako inak. Pre väčšinu je Disneyworld Magické kráľovstvo s mišiakom Mickeym a jeho priateľmi, Popoluškou a ďalšími Disney postavičkami. Disneyworld vám však ponúka oveľa viac. Okrem Magic Kingdom tu nájdete Epcot (tematický park, kde absolvujete cestu okolo sveta za jeden deň), Universal Studios a Animal Kingdom, čiže Kráľovstvo zvieracej ríše. Parky sú veľké. Sprievodcovia vás upozorňujú, že jeden deň na jeden park je málo. Mne sa za jeden deň podarilo obsiahnuť takmer všetko, čo som vidieť plánovala, hoci musím priznať, že som jedla za pochodu a strávila v parku celý deň od rána až po záverečný ohňostroj.

Ak čakáte atrakcie, kde vás hádže zo strany na stranu, obracia hore nohami a vy vreštíte ako o život, budete z Disneyworldu sklamaný. Ten síce ponúka pár adrenalínových húsenkových dráh, je to však predovšetkým o rozprávkovom svete. O tom, ako zabudnúť na chvíľu na stres a starosti a byť opäť nadšeným z rozprávkových postavičiek a kúziel všade okolo.

SeaWorld

SeaWorld v Orlande nie je ojedinelá atrakcia. Taký istý môžete ešte nájsť v San Antoniu, v Texase a San Diegu, v Californii. Veď úprimne, kto z nás netúži pohladkať delfína alebo si s ním dokonca zaplávať v bazéne, vidieť rôzne predstavenia s akrobatickými kúskami s tučniakmi, tuleňmi a inými rozkošnými podmorskými obyvateľmi? V SeaWorlde si prídete na svoje. Môžete zažiť pár adrenalínových jázd na horských dráhach alebo iných kolotočoch, vidieť rôzne exhibície a zvieracie predstavenia a dostať sa tak podmorskému svetu viac pod kožu. Veď ako deti sme predsa všetci chceli tiež zachrániť Willyho.

[captionid=“attachment_2837″align=“alignleft“width=“270″]SITA/AP[/caption]

Kennedy Space Center

Ak ste už merali cestu do Orlanda, bola by škoda nevyužiť šancu vidieť budovu NASA a miesto, odkiaľ sa štartuje do vesmíru. Kennedy Space Center sa nachádza asi hodinku cesty od Orlanda na Cape Canaveral. Verejná doprava je viac než hrozná, ak ste neprišli autom a chcete toto miesto navštíviť, treba si jedno požičať alebo si treba objednať zájazd v turistických centrách či v hoteli. Žiadne iné dopravné spojenie medzi Orlandom a týmto miestom neexistuje. Aj keď váhate, či toto miesto navštíviť alebo nie, pretože až taký veľký fanúšik kozmonautiky zase nie ste, choďte. Máte možnosť vidieť Appolo 8, miesto odkiaľ kozmonauti letia do vesmíru, dotknúť sa kameňa dovezeného z Mesiaca, zažiť simuláciu štartu raketoplánu, zaplatiť si obed s kozmonautom, poprechádzať sa v „záhrade rakiet“ alebo vidieť pár zaujímavých 3D filmov s vesmírnou tematikou. Ešte stále váhate?

Orlando, to nie sú pamiatky a história. Tú choďte pohľadať do iných amerických miest. Nie sú to ani pláže a párty. Orlando je atrakcia. Jedna veľká atrakcia, ktorá vás uchváti a unesie na chvíľu do iného sveta. Aj to raz za čas treba.

8. augusta 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Hana Hajovská