Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
Júlia Poláková

Trom mesiacom života v zahraničí sa týždenná dovolenka jednoducho nevyrovná. Pri výbere destinácie však treba prihliadať na všetky pre a proti. Po stereotypoch a názoroch, ktoré sa v Európe vytvorili na adresu Ameriky, sa nedá ísť za „veľkú mláku“ bez predsudkov. No výzvou je práve skúsiť tam žiť, pracovať, spoznať miestnych a spraviť si na vec vlastný názor.

Nie sú to len profesionálni cestovatelia, ale aj bežní turisti, kto začína byť stále náročnejší na priebeh dovolenky. Musí byť dokonale zorganizovaná, v peknom prostredí, ale predovšetkým s dobrými zážitkami, ktoré sa pretavia do nezabudnuteľných spomienok. Cestovným kanceláriám potom niet čo závidieť – je ťažké splniť požiadavky každého klienta na sto, niekedy aj dvesto percent. Najmä v prípade, že chcú zážitkov chtiví účastníci zájazdu prežiť všetko z kultúry cieľovej destinácie v priebehu niekoľkých dní. Nič nie je nemožné, ale trom mesiacom života v cudzej krajine sa týždňová dovolenka rozhodne nevyrovná. Po takom čase sa už dá bezpochyby hovoriť o lepšom zoznámení sa so zvyklosťami a náturou miestnych obyvateľov. Spojené štáty americké, a Amerika vôbec, sú v tomto smere ešte o čosi svojráznejšie. Po všetkých tých stereotypoch a názoroch, ktoré prevládajú v Európe sa človek za „veľkú mláku“ ani nemôže vybrať bez predsudkov. No výzvou je práve vyskúšať si tam žiť a presvedčiť sa o všetkom na vlastnej koži. Nájsť si prácu, stretnúť ľudí a dennodenne zarábať na nájom. Chodiť každý týždeň do banky a zistiť, že motivácia, ktorá nám, Európanom, často chýba, je v Američanoch hlboko zakorenená.

Bezpečie rodinného rezortu

Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
JúliaPoláková Júlia Poláková

Mesto Ocean City v štáte New Jersey leží na východnom pobreží Severnej Ameriky a svoju oceánsku polohu má výstižne obsiahnutú priamo v názve. Medzi dobrodružnými študentmi – cestovateľmi má povesť priateľského, rodinne založeného mesta, kde v letných mesiacoch nájdete veľa mladých ľudí túžiacich po americkej skúsenosti, cestovaní a v prvom rade po pravidelnej výplatnej páske, na ktorej sa objavia prívetivé sumy v dolároch. Medzi Američanmi je zas tento rezort obľúbenou destináciou na dovolenku s rodičmi či známymi. Avšak zatiaľ čo ste podľa miestnych v minulosti stretávali na večerných prechádzkach viac seniorov, dnes to sú, niekedy až príliš hluční, tínedžeri bažiaci po nezdravom jedle a zážitkoch bez sprievodu „otravných“ rodičov.

Napriek tomu sa dá o Ocean City v New Jersey povedať, že je to miesto pokojné, bez zarážajúcej kriminality, aká je permanentne ukazovaná v správach. Svedčí o tom aj neustála prítomnosť polície, ktorá je pri takto „veľkom“ meste na európske pomery až zarážajúco častá. Svoju úlohu si však plní na výbornú. Človek sa v meste cíti nonstop v bezpečí a navyše vidí, že štátu záleží na bezpečí miestnych i turistov. „Najväčšia kriminalita, ktorá sa ti tu môže stať je, že ti ukradnú bicykel,“ varovali ma s úsmevom na tvári známi. Ich predzvesti sa naplnili takmer do bodky, avšak bicykel dostal príručku „len“ od vodiča dodávky, a aj to nie počas jazdy, ale keď bol zaparkovaný pri dome. Aj v tomto prípade sa však potvrdilo, že Američania sú iní. Pozitívne iní. Na kolese trčal na druhý deň lístok s ospravedlnením a sľubom o zaplatení opravy, ktorý nešikovný vodič aj dodržal.

Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
JúliaPoláková Júlia Poláková

Bez bicykla ani na krok

Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
JúliaPoláková Júlia Poláková

Apropo bicykel. Je tým najdokonalejším prostriedkom na prepravu v rámci tohto útleho a priateľského mestečka. Cestovanie do práce a domov je na dvoch kolesách oveľa jednoduchšie, hoci v letných mesiacoch je bicykel na boardwalku – drevenej promenáde tiahnucej sa pozdĺž celého pobrežia – vo vymedzených hodinách zakázaný. Dopyt po lacných dvojkolesových „tátošoch“ potom dokážu s ľahkosťou vyriešiť miestni obchodníci, ktorých telefónne číslo koluje medzi študentmi z cudziny. Stačí zavolať, dohodnúť si stretnutie a uistiť sa, že napríklad Ron, jeden z neoficiálnych obchodníkov s ojazdenými bicyklami, má práve čas a tovar, ktorý hľadáte. Zháňanie bicykla vďaka nemu navyše dostane punc akčného filmu. „Vyzdvihnem ťa na štvrtej a Wesley,“ ozve sa z telefónu. Keď príde čas stretnutia, zo zákruty sa vynorí veľký Dodge a odvezie ma ku garáži, v ktorej čaká niekoľko modelov od dievčenských, cez cestné až po horské bicykle. Povozíte sa, zaplatíte „smiešnych“ dvadsať dolárov a máte o dopravu do roboty počas celého leta postarané. Nehovoriac o tom, že bicykel vám mnohokrát uľahčí cestu ku kamarátom bývajúcim o sedem ulíc ďalej, kde si spoločne veľmi radi oddýchnete po desať, prípadne štrnásťhodinovej zmene.

Vysmážané uhorky a slanina v čokoláde

Dá sa povedať, že centrom celého mesta je už zmienený boardwalk – drevená promenáda postavená popri pláži, na ktorej sa sústreďuje všetok mestský život. Sú tu organizované zábavné programy pre rodiny s deťmi, ohňostroje a sídlia tu všetky najznámejšie reštaurácie a obchody. Nájsť sa tu dajú však aj arkády, kolotoče a štúdiá ponúkajúce zapletanie vlasov či tetovanie henou. Otázkou je teda skôr, čo tu nenájdete? Na boardwalku totiž sídli obchod vedľa obchodu. Dravosť majiteľov sa naplno odráža v sortimente, ktorý si človek môže zadovážiť. Prím však jednoznačné hrajú reštaurácie, bufety a zmrzlinárne. Skrátka jedlo.

Prechádzate sa, čítate takticky umiestnené jedálne lístky a vyberáte si, po čom práve túžia vaše chuťové poháriky. Vtom narazíte na čosi, čo si treba prečítať približne tri razy, pretože prvýkrát to absolútne nedáva zmysel. „Fried pickles and fried oreos…“ hlási jedna z tabúľ. V preklade to znamená vyprážané kyslé uhorky a vyprážané keksy. Predsudky – nepredsudky, kto dobrovoľne vynájde, vyrába, predáva a potom konzumuje takéto „dobroty“? Kto si z dovolenky urobí festival nezdravého jedla a XXL porcií? No Američania. Chvíľkami má človek pocit, že tie čajky, ktoré napádajú na promenáde ľudí a kradnú im jedlo priamo spred nosa, to vlastne myslia dobre, lebo konajú v záujme amerických občanov a ich zdravia.

Taktiež je zarážajúce, koľko jedla napokon skončí v odpade, čo sa potvrdí aj pri práci čašníka. Miestni sú naučení na veľké porcie. Nenechajú si vysvetliť, že malé dieťa veľkú porciu nezvládne. Ak sa im dokonca pokúšate dať dobrú radu, vďaka ktorej by obišli zbytočné utrácanie a následné plytvanie jedlom, niektoré reakcie vás jednoducho šokujú: „Moje dieťa chce veľkú zmrzlinu,“ zdôrazňuje žena neďaleko stánku s populárnou zmrzlinou. Potom pokračuje: „Dajte mi veľký kornút.“ Kamarátka v rovnošate odchádza k stroju a zmrzlinu natočí. „To je veľká? To nemá šancu zjesť!“ dodá rozrušená žena, zaplatí a nespokojne odkráča aj s dieťaťom, ktorému medzičasom steká jahodovo-vanilková smotana po ruke.

Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
JúliaPoláková Júlia Poláková

Rezort ako sa patrí

Ocean City: Americký sen s pocitom bezpečia
JúliaPoláková Júlia Poláková

Aj takí sú Američania, no rozhodne by nebolo správne ukončiť rozprávanie o príjemnom Ocean City podobným výrokom. Východoamerické oceánske mestečko je totiž miestom, ktoré každoročne dáva príležitosti mladým ľuďom i tým, ktorých korene siahajú do Európy a rozhodli sa prísť si po americký sen. Práce je tu dostatok, je len a len na každom, či riskne jej zháňanie priamo na mieste, alebo sa obráti na pomoc cestovných agentúr. Ocean City je ústretové voči každému, kto si chce oddýchnuť, zašportovať, „ochutnať“ Ameriku, ale aj kto je ochotný pracovať celé leto v prospech zárobku, ktorý potom zužitkuje napríklad na cestovanie po ďalších zaujímavých štátoch. Práve to je lákavé pre mnohých študentov z celého sveta, ktorí sem každoročne cestujú.

Ocean City je však určite aj miestom, kde uvidíte akčné vlny so surfermi a horúci piesok, a kde oceníte polohu vhodnú na výlety do okolitých miest, akým je hriešne Atlantic City (známe aj ako druhé Las Vegas), Filadelfia či Washington DC. Dych človeku vyrazí aj banálny výhľad z cyklotrasy vedúcej cez moderný most priamo do susedného mestečka Somers Point s veľkými nákupnými centrami a outletmi so zeleninou a ovocím. Ocean City budete mať odtiaľ takpovediac na dlani. A po príchode domov vám v mysli zostane nielen tento pohľad, ale aj priateľskosť miestnych ľudí, pre ktorých je solidarita, pomoc a otvorenosť samozrejmosťou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať