Nórsko si obete masakry uctí rozrezaním mysu neďaleko Utöye

Nórsko rozreže ostrov Utoya, uctí si pamiatku obetí masakry
KORO / Public Art Norway

Nórsko si obete Breivikovho vyčínania z roku 2011 uctí unikátnym pamätníkom s názvom Pamätná rana.

Neďaleko nórskeho ostrova Utöya vznikne na počesť obetiam masového vraha Andreasa Breivika originálny pamätník. Na víťaznom návrhu z dielne švédskeho umelca Jonasa Dahlberga, ktorý nezvratne rozreže pevninu v oblasti Sörbraten na dve časti, sa porota zhodla jednohlasne.

Udalosti z júla 2011, kedy nórsky radikál najprv odpálil nálož v aute zaparkovanom pred vládnou budovou v Osle a následne oblečený v policajnej uniforme zamieril na 40 kilometrov vzdialený ostrov Utöya, kde postrieľal 69 mladých ľudí, zanechali v ľuďoch pocity straty a prázdnoty. Práve tie sa švédsky umelec rozhodol pretaviť aj do unikátneho návrhu s názvom Pamätná rana.

Dahlberg chce do výbežku pevniny v Sörbratene, ktorý ponúka výhľad na ostrov Utöya, vysekať tisíc metrov kubických zeme, čím výbežok vodným kanálom navždy oddelí od pevniny. Vodný kanál bude ohraničený dvomi vysokými stenami – do jednej budú vyryté mená všetkých obetí, v druhej stene vznikne platforma s výhľadom na pamätnú tabuľu. „Mená budú dosť blízko na tom aby sa dali jasne prečítať, avšak mimo dosahu. Výrez bude potvrdením toho, čo je navždy nenahraditeľné,“ vysvetlil Dahlberg.

Vyše 3,5 metra široký fyzický zásah do krajiny, bude symbolicky predstavovať ranu, ktorá poznačila celú krajinu a „evokovať pocit náhlej straty“. Takto získaná hlina a zeleň budú prevezené do Osla, kde neskôr poslúžia pri stavbe druhého pamätníka. Ten by mal tiež zahŕňať stenu s menami obetí a symbolicky tak prepojiť obe miesta masakry.

Nórsko rozreže ostrov Utoya, uctí si pamiatku obetí masakry
KORO / Public Art Norway

„Tento návrh je veľmi originálny a zaujímavý. Dokázal odvážne zachytiť a konfrontovať traumu a stratu, do ktorých vyústili udalosti z 22. júla. Návrh je radikálny a smelý a evokuje tragické udalosti fyzicky a priamo,“ dodala porota.

Samozvanného bojovníka proti moslimom Andreasa Breivika v auguste 2012 uznali vinným z terorizmu a úkladných vrážd. Radikál bol odsúdený na maximálny trest 21 rokov väzenia, ktorý mu však môžu opakovane predlžovať o päť rokov a v cele tak môže byť až do konca života.

Breivik sám nad svojimi činmi nikdy neprejavil ľútosť a označil ich za „kruté, ale nevyhnutné na zabránenie moslimskej invázie do Nórska a Európy“.

http://minnesteder.no, www.theverge.com, www.independent.co.uk

11. marca 2014

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz