Niagarské vodopády – fascinujúca prírodná hranica

Niagarské vodopády – fascinujúca prírodná hranica
SITA/AP

Štát New York má po svojom vibrujúcom a nikdy nespiacom New York City ešte jednu dominantu, kam smerujú kroky tisícky turistov. A zavedie vás až na hranicu s Kanadou. Vitajte v mestečku Niagara Falls.

Niagarské vodopády vo faktoch

[captionid=“attachment_2883″align=“alignright“width=“566″]SITA/AP[/caption]

Niagarské vodopády patria k najmohutnejším vodopádom na svete. Nie sú ani tak ojedinelé svojou veľkosťou ako silou. Majú prietok 168 tisíc metrov kubických za minútu. Vodopády ležia na rieke Niagara, ktorá rozdeľuje mesto Niagara Falls na dve časti. Na americkú a kanadskú. Samotné vodopády odvádzajú vodu z dvoch jazier – Ontarijského a Erijského.

Samotné mesto nie je až také veľké a žije viac-menej z turizmu. A áno, vodopády vás ohromia svojou silou a jedinečnosťou, ale môžete stretnúť ľudí, ktorí tu žijú a pracujú, a tí vám povedia, že po pár dňoch, kedy už „Niagáry“ za také úžasné nepovažujete, sa tu môžete začať nudiť. Navyše nás čašník v Hard Rock Café upozornil, že mesto môže byť pre nás nebezpečné. Túto teóriu však neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť. K nám sa Niagara Falls po celý čas správalo ukážkovo.

K samotným vodopádom sme dorazili až navečer, a tak sme prvýkrát videli túto fascinujúcu prírodnú hranicu medzi Spojenými štátmi a Kanadou pri hre všakovakých svetiel. Pri vstupe do parku sme mali prvé minúty pocit, že začína pršať. Až neskôr sme si uvedomili, že na nás vlastne dopadajú kvapky z vodopádov. Niagáry pri nočnom svetle menia farby a je to naozaj niečo, čo si nesmiete nechať ujsť.

Mostom do Kanady

Ako obyvatelia Slovenska nemáme vízovú povinnosť voči Kanade, takže byť pri Niagarských vodopádoch a nevyužiť túto možnosť, by bolo hlúpe. Je to podobné ako prejsť zo Štúrova do Ostrihomu. Iba Rainbow Bridge (dúhový most) je trochu dlhší a výhľad exkluzívnejší. Každý vám totiž potvrdí, že vodopády sú z kanadskej strany krajšie. A tak sa s pečiatkou v pase môžete pokochať výhľadom v meste s rovnomenným názvom. Stále ste v Niagara falls – iba v inom štáte.

[captionid=“attachment_2885″align=“alignright“width=“562″]SITA/AP[/caption]

IMAX movie

Park Niagara falls vám ponúka možnosť pozrieť si imax movie o Niagarských vodopádoch. Trvá asi 45 minút, ale pokiaľ vás nezaujíma história a zopár faktov či príbehov (ako napríklad príbeh ženy, ktorá splavila Niagáry v sude spolu so svojou mačkou alebo príbeh rodiny, ktorej sa pokazil čln a doplavilo ich priamo na Niagáry), pokojne môžete ponuku tohto kina odmietnuť.

Vyrobené z hmly alebo vydajme sa na plavbu

Najväčšou atrakciou je bezpochýb loď, ktorá vás prevezie priamo popri vodopádoch. Najskôr sa členovia každej lode premenia na Šmolkov, pretože dostanete modrý pršiplášť. Ani s tým vám však nikto negarantuje, že zostanete suchí. A ako sa približujete k vodopádom, dávajte si predovšetkým pozor na fotoaparáty a videokamery. Mojej známej tu v snahe uloviť čo najlepší záber fotoaparát doslúžil. Napriek tomu je však plavba celkom blízko vodopádom neskutočný zážitok. Niagarské vodopády sú fascinujúce prírodné dielo, ktoré vás určite nenechá chladným. A zaručene, ani suchým.

23. septembra 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Hana Hajovská