Nezvyčajné jazero v Senegale pripomína ružový koktejl

Nezvyčajné jazero v Senegale pripomína ružový koktejl
Jazero Retba www.dailymail.co.uk

Za svoje nezvyčajné sfarbenie vďačí jazero Retba vysokému obsahu solí a riase, ktorá tvorí výrazný červený pigment.

Nezvyčajne sfarbené jazero Retba v západnej Afrike nevďačí za svoj odtieň chemikáliám ani rozliatemu farbivu. Za jeho ružové zafarbenie môže vysoká hladina solí, ktoré na niektorých miestach tvoria až 40% obsahu jazera.

„Jahodová farba vzniká vďaka riase menom Dunaliella salina, ktorá prebýva v extrémne slaných vodách. Riasy vytvárajú červený pigment, ktorý absorbuje energiu slnečných lúčov a zároveň ju využíva na výrobu ešte väčšieho množstva energie, čím premieňa vodu na ružovú. Jazerá ako Retba či Mŕtve more, ktoré majú vysoký obsah solí, sa kedysi považovali za nezlučiteľné so životom, preto dostali takéto mená. V skutočnosti sú však plné života,“ uviedol expert na baktérie z Univerzity v Bathe Michael Danson.

Na brehoch jazera sa vŕšia kopy bielych minerálov
www.dailymail.co.uk

Do jazera sa každý deň ponárajú desiatky pracovníkov, ktorí zbierajú vzácne minerály. Na brehoch sa tak vŕšia vysoké biele kopy soľných kryštálov, ktoré sa nechajú usušiť na slnku a následne sa spracujú na vývoz. Zberači soli svoje telá pred vstupom do vody musia potierať bambuckým maslom, ktoré vytvára nepriepustnú vrstvu na zachytávanie kryštálikov. Keďže v slanej vode strávia denne sedem aj viac hodín, musí byť ich koža chránená. Tri metre hlboké jazero má aj liečivé účinky a plavci sa na jeho hladine vznášajú podobne ako na Mŕtvom mori.

Zberači musia chrániť svoju kožu bambuckým maslom
www.dailymail.co.uk

Jazero Retba leží na Zelenom myse neďaleko mesta Dakar a často tvorí poslednú zastávku pretekov Rely Dakar. Sfarbenie, ktoré pripomína jahodový mliečny koktejl, je najvýraznejšie v období sucha.

www.dailymail.co.uk

4. júna 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová