Nedávno objavená najväčšia jaskyňa sveta je už sprístupnená

Nedávno objavená najväčšia jaskyňa sveta je sprístupnená
National Geographic

Mýtická jaskyňa vo Vietname, ktorú objavili v roku 1991, je sprístupnená pre obmedzený počet návštevníkov.

Nedávno objavená najväčšia jaskyňa sveta je sprístupnená
National Geographic
Jej steny sa šplhajú do výšky 150 metrov, vlní sa do diaľky 9 km a so šírkou 200 metrov by v sebe dokázala ukryť celé mestečko – jaskyňa Son Doong ležiaca vo Vietname bola až donedávna pred zrakmi ľudí bezpečne ukrytá. Čoskoro si jej krásy bude môcť obzrieť obmedzené množstvo záujemcov.

Gigantickú jaskyňu objavil v roku 1991 Vietnamec Ho Khanh. Keď v roku 2009 skupina britských jaskyniarov pod vedením Howarda Limberta preskúmala jej interiér, s úžasom zistila, že ide asi o najväčšiu jaskyňu na svete. Po následných prepočtoch jaskyňa Son Doong zosadila z trónu malajzijskú Deer Cave, ktorá bola doteraz považovaná za najväčšiu na svete.

Jaskyňa však neláka len svojou veľkosťou – v jej útrobách tečie rieka, raší zeleň a celý jaskynný ekosystém. V jaskyni sa našli zvláštne perly, fosílie a netradičné stalaktity. Vrch jaskyne sa na niektorých miestach prepadol, a tak do jej interiéru miestami prenikajú slnečné lúče, ktoré umožnili existenciu malých dažďových lesíkov.

Doteraz bol prístup do jaskyne umožnený len vybraným jaskyniarom, spoločnosť Oxalis Adventure Tours však získala povolenie organizovať prehliadky jaskyne. Aby sa neporušila jej prírodná krása, povolenia budú obmedzené na 220 ľudí ročne. Záujemcovia tak za jednu návštevu zaplatia 3000 dolárov a jaskyniari sľubujú, že pôjde o zážitok, „na ktorý nikdy nezabudnú“.

www.nationalgeographic.com, www.inhabitat.com

11. septembra 2013

Odporúčané články
Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz