Najzaujímavejšie fontány sveta

Najzaujímavejšie fontány sveta
www.flickr.com

Najprv sa využívali len ako zdroj pitnej vody, no už v starovekom Ríme začali zdobiť nádvoria a záhrady bohatých. Postupne rástli čoraz mohutnejšie, farebnejšie a dômyselnejšie. Pozrite si prehľad unikátnych fontán, ktoré spestrujú rôzne kúty sveta.

Metamorphosis, Charlotte, Severná Karolína, USA

Český umelec David Černý sa so svojou netradičnou fontánou prepracoval až do Ameriky. Takmer 14-tonové monštruózne dielo má podobu mužskej hlavy a areál parku Whitehall Technology Park zdobí

už od roku 2006. Zrkadlová fontána, ktorú prezývajú aj „Big Head“ ( Veľká hlava), sa skladá z 35 vodorovných vrstiev, ktoré dokážu rotovať okolo svojej osi rôznymi rýchlosťami. Prúd vody pritom strieka len z úst, pričom piedestál, na ktorom sa socha krúti, vyvoláva na hladine fontány sériu malých vĺn.

Crow Funtain, Chicago, USA

Zaujímavá hra vody, svetla a najmodernejších technológií pochádza z dielne katalánskeho umelca Jaumeho Plensa a do chicagskeho Millenium Parku ju nainštalovali v júli 2004. Fontána pozostáva z čierneho mramorového bazéna, ktorý sa tiahne medzi dvoma vežami zo sklenených tehličiek. Vyše 15 metrov vysoké veže sú posiate svetelnými diódami LED, na ktorých sa zobrazujú pohyblivé ľudské tváre. Kým je fontána v pokoji, na vežiach sa striedajú tváre ľudí rôznych etnických i vekových skupín. Z úst ľudí ako aj z vrcholov veží v pravidelných intervaloch vystrekuje voda, ktorá sa následne rozlieva po mramorovom podklade a vytvára zrkadlový efekt. Stavba fontány stála 17 miliónov dolárov a vďaka interaktívnemu riešeniu, ktoré dovoľuje divákom stať sa súčasťou predstavenia, si rýchlo získala obľubu u detí i dospelých.

Tap Fountain, Santa Galdana, Menorka, Španielsko

Dokonalá ilúzia obrovského vodovodného kohútika visiaceho vo vzduchu, z ktorého prúdia litre vody, sa nachádza na štyroch miestach sveta. Tri magické fontány „levitujú“ v Španielsku (v Puerto de Santa Maria, v Santa Galdane na Menorke a v Olivenze) a jednu nájdete i v belgickom meste Leper v Západnom Flámsku. Hoci fontána vyzerá, ako by sa vznášala vo vzduchu, v skutočnosti ju podopierajú piliere umiestnené priamo pod vodným prúdom.

[captionid=“attachment_2993″align=“alignnone“width=“483″]www.flickr.com[/caption]

Fontána di Trevi, Rím, Taliansko

Najslávnejšia fontána večného mesta dotvára priečelie paláca Poli, ktorý akoby vyrastal zo skál. Postavil ju Niccoló Salvi v polovici 18. storočia podľa Berniniho návrhov. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu z roku 19 pred n. l. Z hlavnej niky vystupuje socha boha Neptúna, pod kaskádou sa vo vode vzpínajú dva morské kone od Pietra Bracciho. Fontánu zdobia dokonale stvárnené sochy – štyri ročné obdobia, symboly plodnosti a zdravia či panna ukazujúca vojakom vodný prameň. Fontána je plná mincí, ktoré sem hádžu turisti dúfajúc, že sa do hlavného mesta Talianska vrátia znova.

[captionid=“attachment_2995″align=“alignnone“width=“481″]www.flickr.com[/caption]

Swarovskeho fontána, Wattens, Rakúsko

Voda striekajúca z úst magického obra, ktorý akoby vyrastal zo zeleného kopca, je vlastne fontánou pred vchodom do rodinného sídla firmy Swarovski v rakúskom mestečku Wattens. Toto celosvetovo uznávané umelecké dielo dodnes videlo vyše 10 miliónov návštevníkov. Majiteľ firmy Daniel Swarovski presunul spoločnosť trblietavých diamantov z Česka do Tirolska v roku 1892 a postupne ju premenil na príťažlivé miesto nielen na nákupy, ale aj na výlety.

[captionid=“attachment_2998″align=“alignnone“width=“482″]www.flickr.com[/caption]

[captionid=“attachment_3000″align=“alignnone“width=“361″]www.flickr.com[/caption]

[captionid=“attachment_3002″align=“alignnone“width=“545″]www.flickr.com[/caption]

[captionid=“attachment_3004″align=“alignnone“width=“541″]www.flickr.com[/caption]

[captionid=“attachment_3006″align=“alignnone“width=“481″]www.flickr.com[/caption]

10. novembra 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk