Najväčší bazén sveta leží v Čile a dá sa na ňom aj plachtiť

Najväčší bazén sveta leží v Čile a dá sa na ňom aj plachtiť
Najväčší bazén sveta v Čile Najväčší bazén sveta leží v Čile a dá sa

Bazén v čílskom letovisku San Alfonso del Mar napĺňa 300 miliónov litrov vody a poľahky by sa doň zmestilo 6000 štandardných bazénov.

Zaplávať si v priezračných vodách bazénu dokáže človeka v horúcich dňoch príjemne vzpružiť. Preplávanie bazéna v čílskom letovisku San Alfonso del Mar sa však môže zmeniť na skutočný maratón. S objemom 300 miliónov litrov a dĺžkou takmer jeden kilometer sa bazén z dielne zakladateľa Crystal Lagoons – biochemika a čílskeho podnikateľa Fernanda Fischmanna – poľahky zapísal na turistické mapy ako najväčší bazén na svete.

Plachetniciam je vstup povolený

S vlastnou umelou pieskovou plážou, krytou pyramídovou časťou a početnými menšími vstavanými bazénmi stojí jeho prevádzka ročne takmer 2,5 milióna eur. Bazén imitujúci luxusnú lagúnu využíva počítačmi riadený čerpací a filtračný systém, ktorý odčerpáva vodu z neďalekého oceánu z jednej strany, aby ju následne opäť vypustil na druhom konci. Kvôli nižšiemu dnu sa tak voda v bazéne vyhreje až na 26 stupňov Celzia, čo je asi o deväť stupňov viac ako teplota v neďalekých vlnách Pacifiku.

Bazén v meste Algarrobo slávnostne otvorili v roku 2006 po takmer päť rokov trvajúcej výstavbe a jeho rekord odvtedy zostal nepokorený. Hĺbka bazéna dosahuje až 35 metrov, vďaka čomu sa zapísal aj do Guinnessovej knihy rekordov. Okrem plavcov majú vstup do bazéna povolené aj menšie plachetnice, ktoré si záujemcovia môžu požičať priamo v bazénovom „prístave“. Obrovský bazén, ktorého výstavba stála rekordných 1,2 miliardy eur, necháva druhý najväčší bazén na svete Orthlieb v Maroku s rozmermi „len“ 137 x 91 metrov ďaleko za sebou.

www.dailymail.co.uk

21. mája 2012

Odporúčané články
Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová