Najprv doštudoval a až potom prijal korunu

Prepychové sídla vládcov
Honosné paláce sveta menia v čase svoju tvár. Aj napriek tomu, že ich budovy pevne stoja, život v nich a okolo nich sa mení. Panovníci, či novodobé vlády sveta sa väčšinu ich bohatstva snažia ukázať prostému ľudu a turistom. Vladimír Kampf

Súčasný majiteľ Kráľovského paláca v Bangkoku je kráľ Bhuibol Adulyadej, Ráma IX. Je jedným z najdlhšie vládnucich panovníkov sveta.

Narodil sa v roku 1927 v štáte Massachusetts a korunovali ho v roku 1950. Jaho otec študoval na Harvarde medicínu, matka ekonómiu a zdravotníctvo na Simons College.

Po otcovej smrti sa rodina presťahovala do Švajčiarska. Bhumibol mal iba rok. V roku 1934 nastúpil na thajský trón jeho starší brat, ktorý však po dvanástich rokoch panovania tragicky zahynul. Terajší vládca si najprv dokončil vzdelanie, oženil sa z dcérou thajského veľvyslanca vo Francúzsku a až potom prijal korunu a s ňou aj palácový komplex.

Ráma IX. inicioval viac než deväťsto projektov na zlepšenie ekonomických a sociálnych pomerov v krajine. Pokiaľ práve nelyžuje vo Švajčiarsku, tak hrá tenis, potápa sa, fotografuje, vyrezáva z dreva, hrá na klarinet, trúbku, saxofón alebo piano, prekladá do thajštiny diela z niekoľkých svetových jazykov.

Vladimír Kampf

Za svoje aktivity požíva tradičnú úctu aj v dnešnej dobe. Thajčania milujú svojho kráľa, jeho manželku a štyri deti. V krajine je prípustné kritizovať čokoľvek a kohokoľvek, len panovnícku rodinu nie. Thajsko pred mnohými neresťami zatvára oči, ohováranie kráľa je však neospravedlniteľné.

Verejnosti prístupná časť kráľovského paláca má rozlohu cez dvestoosemnásť tisíc metrov štvorcových a je obohnaný masívnou bielou stenou. V tejto rezidenci dodnes počas sviatkov usadá na trón sám Ráma IX.

Vladimír Kampf

Zaujímavým miestom komplexu je Chrám Svätého Buddhu Wat Phra Keo. Vo svätyni je na vysokom podstavci uložený najväčší symbol celého Thajska, sedemdesiatpäť centimetrová soška Smaragdového Buddhu.

V chrámoch si treba dávať veľký pozor na miesta, kde je zakázané fotografovať a treba zachovať ticho.

V Wat Phra Keo sú samozrejmosťou dlhé nohavice a u žien zakryté ramená. Po príchode sa treba ihneď usadiť na zem tak, aby chodidlá nesmerovali k soche! Akékoľvek pochybenie znamená, že vás strážcovia okamžite vykážu.

22. januára 2013

Najčítanejšie za 24 hod