Najlepším mestom na život je Viedeň, Bratislava je v top 100

Najlepším mestom na život je Viedeň, Bratislava je v top 100
Viedeň www.mypage.com

Najvyššia kvalita života spomedzi všetkých svetových metropol je vo Viedni, najhoršia zasa v Bagdade. Vyplýva to z najnovšej štúdie americkej spoločnosti Mercer, ktorá porovnávala životné podmienky v 221 mestách sveta.

Najlepším mestom pre život na celom svete je rakúska metropola Viedeň. Vyplýva to z najnovšej štúdie americkej spoločnosti Mercer, ktorá porovnávala životné podmienky v 221 mestách sveta. Rakúska metropola pritom potvrdila svoje prvenstvo medzi mestami ponúkajúcimi najvyššiu kvalitu života na Zemi už po tretí raz za sebou.

www.jetcharter.com

V prvej desiatke sa pritom nachádza ďalších sedem európskych miest. Boduje najmä Nemecko a Švajčiarsko – obe krajiny v hornej desiatke zastupujú tri mestá. Najhoršie z Európy obišiel arménsky Jerevan na 189. priečke a gruzínske Tbilisi na 201. mieste. V celosvetovom merítku sa na konci rebríčka ocitol iracký Bagdad.

Bratislava sa do prvej stovky síce prepracovala, skončila však takmer na chvoste – v prieskume kvality života jej patrí 85. priečka. Zo susedných krajín sa okrem Viedne najlepšie darilo Prahe (69. miesto ), Budapešti (74. miesto) a Varšave (84. miesto).

Rebríček miest podľa kvality života – top 10

1. Viedeň

2. Zürich

3. Auckland

4. Mníchov

5. Vancouver

6. Düsseldorf

7. Frankfurt

8. Ženeva

9. Kodaň

10. Bern

SITA/AP Photo/Alastair Grant

„Európske mestá pokračujú vo vysokej kvalite života, ktorá vyplýva z kombinácie vyššej stability, narastajúceho životného štandardu a pokročilej mestskej infraštruktúre. Ale ekonomický rozruch, politické napätie a vysoká nezamestnanosť sú pre vybrané regióny aj naďalej problematické,“ uviedol Slagin Parakatil zo spoločnosti Mercer.

SITA/AP Photo/Wong Maye-E

Spoločnosť Mercer okrem kvality života tento rok skúmala aj najlepšiu infraštruktúru mesta. Vychádzala z údajov ako dodávka elektriny, dostupnosť pitnej vody, telefonické a poštové služby, mestská hromadná doprava, dopravné zápchy a počet medzinárodných letov z miestnych letísk.

Víťazom v tejto kategórii sa stal Singapur, za ktorým nasledoval Frankfurt a Mníchov na zdieľanom druhom mieste, prvú päťku rebríčka uzavreli Kodaň a Düsseldorf.

Celý rebríček nájdete tu.

www.mercer.com

10. decembra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk